Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

Славутич и Чернигов: врозь или вместе?

В рамках административной реформы и децентрализации, курс на которые берет Украина, Черниговская область может прирасти за счет соседнего Славутича. 25-тысячный город относится сейчас к Киевской области – хотя фактически находится на территории Репкинского района.

В рамках административной реформы и децентрализации, курс на которые берет Украина, Черниговская область может прирасти за счет соседнего Славутича. 25-тысячный город относится сейчас к Киевской области – хотя фактически находится на территории Репкинского района.

Недоразумение это или объективная необходимость? Какие плюсы и минусы может принести городу и региону объединение? Послушаем черниговцев и славутчан.

Владимир Удовиченко
Владимир УДОВИЧЕНКО, городской голова Славутича (1990–2015):

– Дійсно, на часі реформування адміністративно-територіального устрою України. І одним із його завдань є децентралізація державного управління – а її можна провести лише через реорганізацію влади на принципах Європейської хартії місцевого самоврядування.

Таким чином, мають бути ліквідовані й «анклави», яких сьогодні в Україні існує чимало. У тому числі є проблема і стосовно міста Славутича, яке перебуває в адміністративному підпорядкуванні Київської області, а знаходиться фактично на території Чернігівської області.

Але ми знаємо, що Чорнобильська катастрофа сьогодні об’єднує зусилля всього світу і Славутич виконує державну функцію, перш за все – колектив Чорнобильської атомної станції.

Зміна в питанні адміністративного територіального устрою відносин Славутича і переведення його до Чернігівської області – це порушення дуже багатьох складових. І тому я працював над цим питанням дуже тривалий період часу, спільно із міською владою Славутича та обласною Київською адміністрацією, Мінрегіону.

Усі прийшли до єдиного можливого варіанта. Місто Славутич як виключення має залишитися в складі Київської області – до 2064 року. Це рік, коли, відповідно до проекту, буде завершено процес зняття з експлуатації блоків Чорнобильської АЕС. Ну а тоді вже, думаю, буде не принципово…

Дуже важливо розуміти, що реформа проводиться не тільки за Законом України «Про об’єднання територіальних громад» – має бути ще врахований Закон «Про співробітництво територіальних громад».

Адже ми знаємо: Славутич навколо себе має села, невеличкі населені пункти – і ми давно, з першого дня співпрацюємо з ними. Для того, щоб закріпити цю співпрацю і використати Закон «Про співробітництво територіальних громад», зараз розпочався процес підготовки меморандуму – з виходом на угоди, згідно з цим законом, з усіма навколишніми селами. Я думаю, на цей період часу це буде оптимальне рішення.

Колись була ідея виокремити взагалі Славутич як самостійний регіон. Я таку розробку робив, але це буде з часом.

Вадим Ивкин
Вадим ИВКИН, фоторепортер славутичской городской газеты:

– О плюсах и минусах для рядовых жителей мне судить трудно, тут каждый должен говорить для себя. Допустим, для меня, человека, который живет и работает «на два города», возможно, стало бы в чем-то лучше.

Это объединение невозможно – прямо скажу. По той простой причине, что Славутич изначально строился как спутник Чернобыльской атомной станции. А она находится в Киевской области – и разрывать это партнерство нельзя.

В свое время Славутич даже в Иванковский район Киевской области не позволили передать именно из-за того, что он неразъединим с ЧАЭС и «Атомремонтсервисом» – предприятием, которое обслуживает станцию.

Снабжение, производственные отношения – все здесь завязано на Киевскую область. В Славутиче живет и большинство работников станции. Разрывать эту связку – значит очень много поменять. А статус города и статус станции неразделимы.

Для Черниговской области от объединения, вероятно, был бы плюс: с точки зрения финансов, потому что бюджет у Славутича все-таки большой. Работники ЧАЭС, работники предприятия «Атомремонтсервис» получают большие зарплаты – естественно, и налоги тоже платятся немалые. Славутич, кстати, один из немногих городов, который не дотируется из бюджета страны, а сам его наполняет.

Сами славутчане, насколько я знаю, большого желания попасть в Черниговскую область не высказывают. Все-таки Черниговщина уступает столичному региону и по обеспечению, и по другим вопросам, это совершенно понятно.

И руководству городскому объединение жизни не облегчит. Одно дело, если для решения каких-то насущных вопросов напрямую обратиться в Киевскую администрацию, другое – в Чернигове решать эти вопросы…

Что касается повседневных моментов… Да, в славутичской медсанчасти нет некоторых специалистов – и люди порой обращаются к врачам в Чернигов или Киев. Чернигов ближе, и поездки туда удобнее: приезжают, обслуживаются. Но прописка здесь роли не играет.

Николай ЗВЕРЕВ, председатель Черниговского облсовета:

– Такие планы на уровне Киева обсуждаются, однако официальной информации по этому вопросу пока нет.

Екатерина, пользователь сайта https://slavutych.info:

– Пусть сначала черниговцы порядок наведут хотя бы в самом городе Чернигове, а потом уже будут разевать роток на незаработанный кусок. Черниговские власти высосут последние соки из Славутича и не вложат… ни копейки!

Lexus2, пользователь сайта gorod.cn.ua:

– Даешь разьезд Нерафа (Юго-Западная железная дорога) обратно в Черниговскую область! Правда, на кой он ей нужен – никто не знает. На Овруч поездов-то нет, и Янов никому не нужен. Зато какая катавасия начнется, когда киевскую прописку придется сменить на черниговскую, м-м-м...

И потом, районному чиновничьему батальону придется подумать об «уплотнении». Ротация неизбежна. Это самый большой страх. Поэтому будут задействованы все «механизмы» для признания нецелесообразности данного «мероприятия».

Ключевым станет момент «заботы о людях» – точнее, о своих портфелях.

Николай Приходько
Николай ПРИХОДЬКО, патрульный украинской «Википедии»:

– Я був у Славутичі, і місто мені дуже сподобалось. Враження, що ти потрапив до Америки – тільки в Україні. Маленьке охайне місто, смітники через 10 метрів, такого і в столиці не побачиш! Газони підстрижені, немов у Англії. Видно, що дуже слідкують за чистотою.

Рівень життя також помітний: гарні невеличкі котеджі, біля кожного – авто, частіше за все джип. Народ працює на АЕС, там зарплати вищі, мабуть, ніж по Києву, удвічі…

Не впевнений, що з об’єднання щось буде добре для Славутича. Для Чернігова – можливо, оскільки якісь податки йтимуть, і це щось покращить для Чернігівської області. Але не для самого Славутича. Фінансування обріжуть – і він перетвориться на маленьку копію Чернігова. А всі знають, що в Чернігові робиться і з тролейбусами, і з дорогами…

Не знаю, що з того об’єднання буде, навряд чи щось гарне, якщо чесно. Якщо мета була в тому, щоб «спихнути» Славутич на когось, то це не дуже добре.
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: