Завантаження ...

Відповіді на питання учасників АТО, підготовлені юристами Атомпрофспілки

Учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України...

 
1. Дают ли статус участника боевых действий или участника АТО?

Учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнаються:

1. військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

2. працівники підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.
Порядок надання статусу учасника бойових дій цими особам, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Порядок надання цього статусу визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій за цим Порядком є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі — міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.

Для надання статусу учасника бойових дій командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов’язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі — комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи і подають їх на розгляд міжвідомчої комісії, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісією, і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та в місячний строк з дня надходження документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісію, керівників підприємств, установ, організацій та органи соціального захисту населення за місцем реєстрації особи.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до таких комісій.

Загострюю увагу на те, що є:

 «комісії» міністерств та відомств, яка готує документи 2. «міжвідомча комісія», яка приймає рішення про надання статусу на підставі наданих документів.
У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд міжвідомчої комісії за рішенням Міністра соціальної політики.
Рішення комісії може бути оскаржено в судовому порядку.
Посвідчення учасника бойових дій і нагрудний знак особам, яким надано статус учасника бойових дій, видаються органами Міноборони, МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, а також органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації.
Пільги учасника бойових дій оформлюються і надаються органами соціального захисту населення за місцем реєстрації (тобто фактично проживання) учасника на підставі повідомлення міжвідомчої комісії та відомостей Єдиного реєстру. Дивись нижче.

2. Там есть такая комиссия от Минсоцполитики и Совета по делам ветеранов, на которой решают по поводу предоставления статуса. Это постоянно действующая или она будет создаваться и когда?

Це буде постійно діюча міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка вирішує питання про надання статусу учасника бойових дій, читайте вище. ЇЇ повинна створити Державна служба у справах ветеранів війни та учасників АТО із залученням представників міністерств та відомств. 11.09.14 призначений голова цієї служби Артур Дерев’янко (який, до речі, сам є учасником АТО). Він повідомив на брифінгу в Мінсоцполітики, що «формування міжвідомчої комісії з надання статусу учасника бойових дій розпочнеться вже найближчими днями. В більшості випадків учасникам АТО не доведеться особисто звертатися до цієї комісії: відомості про них надаватимуть військові формування та відомства, які направили їх до території проведення антитерористичної операції. Всі учасники АТО будуть внесені до Єдиного реєстру, створення якого Уряд доручив Державній службі у справах ветеранів війни та учасників АТО».

3. Как узнать и где, и как считается ли что конкретный батальон брал участие в АТО? Сейчас спрашивает конкретный батальон "Золотые ворота", который находится в Новоайдаре.

Порядок надання статусу учасника бойових дій, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції, як вже писалось, визначає Кабінет Міністрів України.
Тобто, для надання статусу учасника бойових дій не буде визначатися чи брав участь в АТО певний батальйон, а буде визначатися чи конкретний військовослужбовець того чи іншого підрозділу, або працівник підприємства (це категорії) з такого-то по таку – то дату (це терміни) приймав безпосередню участь в АТО в такому-то місці, офіційно визначеному, як район антитерористичної операції. Райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення в цих районах визначаються відповідно до Порядку Антитерористичним центром при СБУ.
Тобто порядок надання статусу та категорії осіб вже визначені. Першим, хто повинен включитися в ланцюжок процедурі з визначення особи учасником бойових дій є командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів підлеглі яких брали безпосередню участь в АТО.
Переліку районів і термінів, в які дії в них будуть визначені, як антитерористична операція, на цей час ще немає. Скоріш за все цей перелік визначений АЦ при СБУ буде затверджений окремою постановою Кабміну, як наприклад, перелік районів постраждалих від ЧАЕС.

4. Если человек ушел в батальон, потом был в госпитале (но не ранение), а потом вернулся. Он будет считаться участником?

Так буде, але тільки в разі якщо він хоч до госпіталю, хоч після нього, але у визначений період брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції,
Якщо військовослужбовець, був мобілізований та, наприклад, весь час займався ремонтом бойової техніки у Кривому Розі, то підстав для надання йому статусу учасника бойових дій не буде, але, якщо він був відряджений хоча б на день, наприклад, в район Новоайдару, де в цей час велися бойові дії (гадаю, що цей район, безперечно, буде визнаний районом АТО), та приймав в них участь, то претендувати на такий статус у встановленому порядку він може.

5. И вопрос по поводу дней - сколько дней в АТО для получения статуса.

Такого терміну не визначено, тому слід вважати, що хоча б один день безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції,буде давати право на отримання такого статусу у вищевказаному порядку. Такий принцип діє зараз для визначення статусу учасників бойових дій для осіб, що приймали в них участь на території інших держав.

Довідково:
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 лютого 1994 р. N 63

ПЕРЕЛІК
держав і періодів бойових дій на їх території


—————————————————————————————————————————————————————————————————
Країни і території | Періоди бойових дій
—————————————————————————————————————————————————————————————————
Алжир 1962-1964 роки
Ангола листопад 1975 р. - листопад 1979 р.
Афганістан квітень 1978 р. - грудень 1989 р.
Бангладеш 1972-1973 роки 1
В'єтнам січень 1961 р. - грудень 1974 р.
Ефіопія грудень 1977 р. - листопад 1979 р.
Єгипет (Об'єднана жовтень 1962 р. - березень 1963 р.
Арабська Республіка) червень 1967 р.
1968 р.
березень 1969 р. - липень 1972 р.
жовтень 1973 р. - березень 1974 р.
червень 1974 р. - лютий 1975 р. 2
Єменська Арабська жовтень 1962 р. - березень 1963 р.
Республіка листопад 1967 р. - грудень 1969 р.
Іспанія 19 липня 1936 р. - 28 березня 1939 р.
28 березня 1939 р.- 18 липня 1939 р.
Іран 25 серпня 1941 р.- 5 вересня 1941 р.
Камбоджа квітень - грудень 1970 р.
Китай серпень 1924 р. - липень 1927 р.
15 липня 1929 р. - 31 грудня 1929 р. 3
липень 1937 р. - вересень 1944 р.
липень - вересень 1945 р.
березень 1946 р. - квітень 1949 р.
березень - травень 1950 р. 4
червень 1950 р. - липень 1953 р. 5
Куба липень 1962 р. - листопад 1963 р.
Лаос січень 1960 р. - грудень 1963 р.
серпень 1964 р. - листопад 1968 р.
листопад 1969 р. - грудень 1970 р.
Мозамбік 1967 - 1969 роки
листопад 1975 р. - листопад 1979 р.
Монголія 11 травня 1939 р.- 16 вересня 1939 р.
(бойові дії на річці Халхін-Голі)
Північна Корея червень 1950 р. - липень 1953 р.
Сірія червень 1967 р.
березень - липень 1970 р.
вересень - листопад 1972 р.
жовтень 1973 р.
Сомалі 1977 рік
Угорщина 24 жовтня 1956 р.- 10 листопада 1956 р.
Фінляндія 30 листопада 1939 р.-13 березня 1940 р.
Чехо-Словаччина 20 серпня 1968 р.- 1 січня 1969 р.
Югославія 15 липня 1992 р. - 16 червня 1999 р.
Японія 29 липня 1938 р. - 11 серпня 1938 р.
(бойові дії біля озера Хасан)
9 серпня 1945 р. - 3 вересня 1945 р.
Інші країни після грудня 1979 р. 6
Західна Білорусія і 17 вересня 1939 р.- 28 вересня 1939 р.
Західна Україна (воз'єднання з СРСР)
Острів Даманський 15 - 28 березня 1969 р.
Територія України, 1944 - 1951 роки
Білорусії, Латвії, (ліквідація диверсійно-терористичних
Литви, Естонії груп, бандитизму)
Республіка Ірак з 5 червня 2003 р. 7
Автономний Край Косово
(Республіка Сербія,
колишня Югославія) 17 березня 2008 р. 8

—————————————————————————————

Довідково: перелік пільг на які мають право особи визнані учасниками бойових дій, у тому числі учасники АТО визнані учасниками бойових дій:

1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

2) першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;

4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);

6) 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

8) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;

9) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;

10) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

11) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

12) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;

13) переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;

14) першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

15) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;

16) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків;

17) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;

18) зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;

19) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів;

20) першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;

21) позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також на обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;

22) учасникам бойових дій на території інших держав надається право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та переважне право на вступ до професійно-технічних навчальних закладів і на курси для одержання відповідних професій.

Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їхніх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. Площа житла, на яку нараховується 75-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 75 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 75-процентна відповідна знижка плати.

Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того, статтею 17-1 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня. Її розмір визначається Кабінетом міністрів в межах бюджетних призначень, встановлених законом про держбюджет. При цьому сума разової грошової допомоги, що належала особі згідно з цим законом і залишилася не одержаною у зв'язку з її смертю, не включається до складу спадщини і виплачується батькам, чоловіку (дружині), дітям особи, якій передбачена виплата разової грошової допомоги, або родичам, що проживали разом з нею.

Статтею 1 ЗУ "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни", починаючи з 1 травня 2004 року, встановлено виплату щомісячної виплати цільової грошової допомоги на прожиття учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Крім того, українське законодавство містить чимало інших актів, якими в різній мірі передбачено пільги для військовослужбовців та членів їх сімей.

п.5 ст. 12 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що військовослужбовцям надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством, але в цьому випадку тільки тоді коли розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів (на цей час це 1710 грн.)

Статтею 8 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, який оголошується відповідно до закону "Про оборону України", зараховується до їхньої вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається урядом.

Крім того, стаття 18 того ж закону містить положення, згідно з яким членам сімей військовослужбовців, які проходять військову службу в особливий період, гарантується виплата грошового забезпечення цих військовослужбовців у разі неможливості ними його отримання під час участі у бойових діях та операціях. У такому разі виплата грошового забезпечення здійснюється членам сімей військовослужбовців, зазначеним у пункті 6 статті 9 цього закону.

Відповідно до п. 3 прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях ... мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Згідно з постановою КМУ "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій" від 28 липня 2010 р. N 656, встановлено, що з 1 січня 2012 р. інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

За ст. 16 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава надає учасникам АТО право на безкоштовну медичну допомогу, а також виплату грошової допомоги у разі загибелі або інвалідності під час несення військової служби. Цей розмір допомоги не залежить від того, яке військовослужбовець має звання, посаду чи вислугу років, а також від виду військової служби, яку він проходить – строкову, контрактну чи за мобілізацією. У разі смерті сім'я загиблого отримує одноразову допомогу в розмірі 609 тис. грн, у разі інвалідності 1, 2, 3 групи – 304,5 тис., 243,6 тис. і 182,7 тис. грн. відповідно. При настанні інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, інвалідам 1 групи надається одноразова допомога в розмірі 146,2 тис., другої – 109,6 тис., а третьої – 85,3 тис. грн. Також бійці АТО можуть вийти на пенсію достроково: з 55 років чоловіки, і з 50 – жінки.

Окрім того, відповідно до пункту 15 статті 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду не нараховуються штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також не нараховуються проценти за користування кредитом.
мрия