Завантаження ...

Донбас - давня українська земля

photo522683331975779411.jpg

Історія України сповнена цікавими й маловідомими сторінками, частину з яких стосується Донецької та Луганської областей. З початком другої фази повномасштабної війни східний регіон прикував до себе увагу всього світу. Мільйони сердець схвильовані долею захисників України та сотень тисяч мирних жителів. Сьогодні ми пропонуємо їм зазирнути у минуле Донбасу та поглянути на нього очима українського історика Тараса Чухліба.

Тарас Чухліб — автор книги «Донеччина та Луганщина — козацькі землі України (XVI-XVIII ст.)» у 2015 році дав інтерв’ю газеті «Голос України», в якому розповів, що територія сучасних Донецької та Луганської областей здавна політично, економічно та культурно належала до українського простору.

Дике поле

У сиву давнину територію Донбасу заселяли кіммерійці, скіфи, сармати, славяни, алани, половці та печеніги. Згодом ця земля належала осколку Монгольської імперії — Золотій Орді, яка, у свою чергу, передала їх у володіння Кримському ханству.

Дике поле

Карта земель Дикого поля за описами Гійома де Боплана

Понад півтисячі років тому українські козаки у боротьбі з кочовими народами Великого Степу та у виснажливих війнах і сутичках з татарами, турками і росіянами здобули велику територію Дніпрово-Донського межиріччя, яке сучасники називали Диким Полем.

«Ні протидія чисельних татарських орд Кримського ханства, ні сторожі "государевих людей" Московського царства, ні бездоганний вишкіл яничарів Османської імперії не відлякали наших мужніх пращурів від боротьби за цю землю», — стверджує історик.

На Дикому Полі українські козаки заснували численні військово-господарські поселення та колонізували край «мечем і плугом». Кордони тогочасної Запорозької Січі сягали річки Дону.

Масова українізація Донбаського краю

За свідченнями самих запорізьких козаків, від часів гетьманування Богдана Хмельницького, з середини XVII століття, більша територія сучасного Донбасу входила до Української козацької держави.

Українські козаки на Донбасі

«Якими землями і угіддями Військо Запорозьке з давніх часів наділене як у написаному універсалі його, гетьмана Хмельницького… від Дніпра річкою Самарою, Вовчими Водами, Бердою, Калчиком і Кальміусом та іншими впадаючими в них річками і косами, і балками, і всякими угіддями, що належать до тих річок», — свідчить документ.

Саме тоді разом із заселенням великої території Слобідської України — сучасних Сумської, Харківської і частини Луганської областей розпочалася масова колонізація нашими пращурами історичних земель донбаського регіону. У освоєння краю значний внесок також зробили Іван Сірко та Іван Мазепа.

Які міста знаходяться на місцях українських козацьких поселень?

На території сучасного Донецька знаходилися козацькі хутори Крутогорівка та Олександрівка. Район Олександрівка досі є в місті. Колишні зимівники Кам’яний Брід, Красний Яр та хутір Вергунка дали поштовх виникненню міста Луганськ, а козацький зимівник Лисичий Байрак дав назву сучасному Лисичанську.

Українські козаки на Донбасі

Величний і багатостраждальний Маріуполь постав на місці старовинної козацької фортеці Домаха, а промисловий Слов’янськ виник на місці містечка Тор.

У межах Дикого Поля було засновано й багато інших населених пунктів. Зокрема Зимогір’я, Кремінна, Ровеньки, Сватове, Старобільськ та Суходільськ у Луганській області та Авдіївка, Бахмут, Горлівка, Дружківка, Лиман, Красногорівка, Макіївка, Мар’їнка, Миколаївка, Селидове та Сіверськ у Донецькій області.

мрия