Завантаження ...

Можно чи ні відмовитися від центрального опалення

opalenya.jpg

З початком опалювального сезону витрати на оплату послуг централізованого опалення починають складати істотну частину доходів громадян. Тому все більше сімей замислюється над питанням, як відмовитися від централізованого опалення і перейти на автономне опалення квартири. Вигода переходу на автономне опалення очевидна для багатьох людей. Можна визначати самостійно яку температуру ...

З початком опалювального сезону витрати на оплату послуг централізованого опалення починають складати істотну частину доходів громадян. Тому все більше сімей замислюється над питанням, як відмовитися від централізованого опалення і перейти на автономне опалення квартири. Вигода переходу на автономне опалення очевидна для багатьох людей. Можна визначати самостійно яку температуру підтримувати в квартирі, коли починати опалювальний сезон, рахунки на опалення стають меншими. На жаль, відключення від централізованого опалення не проста процедура, часто без грамотної консультації юриста важко домогтися бажаного результату.

Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" розповість Вам, як відключитися від центрального опалення і якими законами регулюється дане питання. Також, нагадуємо, що знайти кваліфікованого юриста, який допоможе Вам відстояти свої права, Ви зможете, використовуючи спеціальний сервіс даного ресурсу “Тендер на юридичну послугу”.

Які закони встановлюють порядок відключення від центрального опалення

У 2019 порядок відключення від центрального опалення регулюється наступними нормативно-правовими актами:

ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» від 19.11.2017 року, який вступив в силу з 01.05.2019 року;

ЗУ «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 року;

ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків» від 29.11.2001 року;

Правилами надання послуг з постачання теплової енергії, затвердженими постановою КМУ від 21.08.2019 року № 830;

Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ № 169 від 26.07.2019 року.

Як відмовитися від центрального опалення в багатоквартирному будинку

Далі ми коротко описуємо всю процедуру відключення від централізованого опалення ББ:

 • мешканці ББ спільно приймають рішення про відключення від централізованого опалення;
 • наступний крок - воно звертаються до органів місцевого самоврядування із заявою про відключення житлового будинку;
 • спеціальна комісія органів самоврядування розглядає заяву і документи про відключення ББ, після чого отримується дозвіл на відключення ББ від опалення;
 • підготовка мешканцями проекту відключення будинку від опалення та організації опалення житлового будинку після відключення;
 • відключення ББ від опалення;
 • складання Акту про відключення від інженерних мереж;
 • перегляд або розірвання договору з виконавцями комунальних послуг (далі - комунальні підприємства).

Кожен з цих кроків має свої проблемні моменти.

Наприклад, порядок прийняття рішення про відключення від центрального опалення багатоквартирного будинку залежить від того, створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) чи ні. Якщо у вашому будинку є ОСББ, то відключення від централізованого опалення здійснюється на підставі рішення загальних зборів учасників ОСББ. При цьому статутом ОСББ може бути встановлено умови проведення загальних зборів учасників, порядок прийняття рішень, порядок підрахунку голосів, який відрізняється від вимог закону. Загальні вимоги до загальних зборів учасників ОСББ, що викладені в ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків», наступні:

 • кількість голосів одного власника квартири пропорційно площі квартири в загальній площі будинку. Наприклад, Ваша квартира площею 50 м2, а площа будинку 1000,0 м2, значить у Вас 5% голосів на загальних зборах мешканців;
 • питання відключення будинку від опалення приймається загальними зборами мешканців, якщо за нього проголосували більше 75% голосів;
 • в протоколі загальних зборів співвласників необхідно вказати осіб, які уповноважені представляти інтереси мешканців - як правило, в ОСББ це правління.

Якщо у Вашому будинку ОСББ не створено, рішення про відключення будинку від опалення приймається загальними збори мешканців відповідно до ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». Механізм підрахунку голосів аналогічний як для ОСББ. Рішення про відключення житлового будинку також приймається, якщо за нього проголосували 75% голосів. Однак більш уважно слід підійти до вибору осіб, які можуть представляти Ваші інтереси в органах місцевого самоврядування, комунальних підприємствах. Ваші інтереси можуть представляти професійні юристи або адвокати.

Отримуючи дозвіл, слід враховувати, що органи місцевого самоврядування зобов'язані створити спеціалізовані комісії з питання відключення від централізованого опалення (далі - комісія з відключення). Комісію з відключення очолює один із заступників керівника органів місцевого самоврядування (міськрад, і т.п.), в комісію також входять фахівці, депутати органів місцевого самоврядування, представники комунальних підприємств (газо-, водо-, тепло), державного архітектурного нагляду, органів охорони природного середовища, органів охорони культурної спадщини, органів Державної служби з надзвичайних ситуацій, органів, які проводять санітарний нагляд, інших.

Комісія з відключення повинна збиратися не рідше одного разу на місяць. Розгляд заяв відбувається в присутності мешканців або їх представника. За підсумками розгляду заяви комісією приймається рішення, оригінал, якого передається органу місцевого самоврядування протягом 5-ти робочих днів з моменту його прийняття, а копія віддається заявнику.

До заяви додається протокол загальних зборів мешканців будинку. Питання відключення будинку від опалення може розглядатися, якщо орган місцевого самоврядування затвердив схему опалення населеного пункту. За результатами розгляду заяви на сесіях органів місцевого самоврядування з урахуванням висновків комісії по відключенню приймається рішення про відключення будинку.

Відмову органів місцевого самоврядування мешканцям у відключенні опалення можна оскаржити в суді.

При розробці проекту слід враховувати, що даний проект повинен відповідати вимогам існуючих ГОСТів і ДБН, передбачати опалення місць загального користування, нежитлових приміщень, ізоляцію або перенесення інженерних мереж, заміну внутрішніх мереж газопостачання / електропостачання.

Відключення від опалення будинків здійснюється в міжсезонний період, але не пізніше першого вересня. Витрати по відключенню житлового будинку від опалення оплачуються мешканцями. Відключення проводиться комунальним підприємством, підприємством, що обслуговує зовнішні комунальні мережі або найманою власником житла компанією, що має ліцензію / дозвіл на даний вид робіт. Якщо відключення проводиться не виконавцем комунальних послуг, то компанія, яка проводить відключення, повинна попередити комунальників про виконання робіт за 15 днів до їх початку. За результатами відключення підписується Акт і переукладається або розривається договір на теплопостачання.

Як відмовитися від центрального опалення в квартирі.

Далі ми пояснимо Вам, чи можна відмовитися від центрального опалення в квартирі, а також нежитловій кімнаті в будинку.

Власник квартири або приміщення може відключитися від опалення, якщо не менше 50% квартир в багатоквартирному будинку відключені від центрального опалення.

Органи місцевого самоврядування, комунальні підприємства зобов'язані розміщувати на офіційних веб-сайтах інформацію, в яких будинках понад 50% квартир відключені від опалення.

Порядок відключення квартири або нежитлового приміщення в ББ наступний:

 1. Власник квартири подає заяву до органів місцевого самоврядування.
 2. Заява розглядається Комісією з відключення. Комісія видає власникові квартири рекомендації з встановлення автономного опалення в квартирі, отримання технічних умов на розробку проектів відключення від мереж і Витяг з протоколу засідання Комісії з відключення.
 3. Розробка проекту на відключення квартири.
 4. Безпосередньо від’єднання від опалення.
 5. Складання Акту про відключення від опалення.
 6. Внесення змін до договору з виконавцями комунальних послуг.

Відключити опалення квартири можливо в період між опалювальними сезонами до 01 жовтня 2019 року - на один місяць більше ніж у будинку. Усі роботи здійснюються за рахунок власника квартири. Виконують роботи з відключення компанії, що обслуговують внутрішні інженерні мережі багатоквартирного будинку, але можна звернутися і до приватної компанії, яка має необхідні ліцензії. Якщо роботи, виконує приватна компанія, про початок робіт вона зобов'язана попередити обслуговуючу компанію за 15 календарних днів до початку робіт. Якщо при проведенні робіт представники комунальних служб, підприємств, які обслуговують внутрішні інженерні мережі, не з'явилися на відключення, то даний факт не є перешкодою для відключення квартири.

Також, є один цікавий нюанс, якщо відключення проводить компанія, що обслуговує будинок, то власник квартири звертається із заявою в обслуговуючу компанію. Обслуговуюча внутрішні мережі компанія повинна відповісти на заяву мешканця в період від 15 до 30 днів. При цьому якщо відповідь прийшла мешканцеві після 01 жовтня, то дата відключення переноситься до закінчення опалювального періоду на наступний рік.

Таким чином, звертатися із заявою на відключення квартири слід заздалегідь.

При цьому не допускається відключення інших квартир у зв’язку з відключенням квартири мешканця, який бажає відключитися від опалення.

Як відмовитися від центрального опалення у приватному будинку.

Далі пояснимо Вам, як відмовитися від централізованого опалення в приватному будинку. Порядок відключення приватного будинку від опалення наступний:

 • звернення до органів місцевого самоврядування із заявою про відключення приватного будинку;
 • розгляд заяви про відключення приватного будинку спеціальною комісією органів місцевого самоврядування, отримання дозволу органів місцевого самоврядування на відключення приватного будинку від опалення;
 • підготовка проекту відключення приватного будинку від опалення та організації опалення житлового будинку після відключення;
 • відключення будинку від опалення;
 • складання Акту про відключення від інженерних мереж;
 • перегляд або розірвання договору з комунальним підприємством.

До відмінностей порядку відключення приватного будинку від опалення відноситься легкість прийняття рішення про відключення, оскільки власників приватного будинку, як правило, значно менше. В іншому порядок відключення приватного будинку ідентичне до відключення багатоквартирного будинку. Приватний будинок також можна відключити тільки в період між опалювальними сезонами, але не пізніше першого вересня.

Чи варто самовільно відключатися від центрального опалення

Порядок відключення від централізованого опалення не ідеальний. Багато проблемних питань з відключення окремих квартир від опалення.

Чинний Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води дозволяє компаніям, що обслуговують внутрішні інженерні мережі, відстрочити відключення квартири як мінімум на рік. Крім того, даний порядок трудомісткий для виконання, вимагає отримувати згоди від комунальників, які не зацікавлені у відключенні.

У зв'язку з вищевикладеним, багато хто вважає єдиним виходом з ситуації самовільне відключення від центрального опалення. Це спірне рішення, яке тільки ускладнить ситуацію. Самовільне відключення від опалення не дасть Вам можливості отримати Акт про відключення і розірвати договір на опалення з комунальниками. У разі несплати послуг з опалення комунальники будуть стягувати заборгованість в судовому порядку. Крім того, згідно зі ст. 150 КупАП України Вам буде загрожувати штраф за самовільне відключення від централізованого опалення від 17 до 51 грн.

У населеному пункті, де Ви проживаєте органами місцевого самоврядування розробляється локальний порядок відключення квартир і будинків від систем централізованого опалення, які містять зразки заяв та актів про відключення від систем централізованого опалення. Для звернення до органів місцевого самоврядування про відключення необхідно використовувати дані документи.

Нижче представлені зразки заяви і актів про відключення від систем централізованого опалення та водопостачання для квартири.

Автор консультації: Зубенко Володимир Миколайович

Джерело: Юридичний портал Протокол