Депутаты поддержали доноров

Число донорів у м. Славутичі впродовж декількох років не збільшується, в той час, як потреба в донорській крові щороку зростає. Тому на останньому сесійному засіданні депутати міської ради прийняли комплексну програму «Донори Славутича»

Сдача крови
Донор — людина, яка добровільно виявила бажання здати кров або плазму і не має для цього медичних протипоказань. Слово «донор» походить від латинського donо — дарувати. Кожного дня на нашій планеті тисячі людей безкорисно дарують, віддають частинку себе, що дає змогу рятувати життя іншим. Світовий досвід свідчить, що стан донорства в країні залежить перш за все від морально-етичного клімату в суспільстві. На жаль, слід відзначити, що в Украї¬ні за роки незалежності стан донорства значно погіршився.
У м. Славутичі перебуває на обліку та активно виконує донорську функцію понад 100 осіб, з них 62 особи мають звання „Почесний донор України”. Під час хірургічних операцій жителям міста досить часто виникає потреба в переливанні донорської крові, причому для успіху операції має велике значення оперативність виконання цієї процедури. Гарантувати це може тільки достатній запас донорської крові різних груп безпосередньо в розпорядженні медичного закладу. Єдиним джерелом формування цього запасу є діяльність донорів Славутича, завдяки чому у медиків є можливість повертати здоров’я і навіть рятувати людські життя.
Нажаль, число донорів у м. Славутичі впродовж декількох років не збільшується, в той час, як потреба в донорській крові щороку зростає.
Тому на останньому сесійному засіданні депутати міської ради прийняли комплексну програму «Донори Славутича»

Метою програми є підвищення якості та ефективності надання медико-санітарної допомоги населенню м. Славутича, підтримка Почесних донорів та стимулювання росту їх чисельності.
Зміст заходу Період виконання Необхідне фінансування, тис. грн. Відповідальний за виконання
Встановлення в 2014 році 25% пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги 40 Почесним донорам України – мешканцям  Славутича 2014 рік 37,7

Управління соціального захисту населення,

КП «ЖКЦ»
Надання донорам у день здачі крові обіду в підприємствах громадського харчування за встановленими нормами 2014 рік 4,2 Управління соціального захисту населення
Проведення безкоштовних медичних оглядів Почесних донорів на базі госпрозрахункового відділення ДЗ «СМСЧ № 5 МОЗ України» 2014 рік фінансування не потребує ДЗ «СМСЧ № 5 МОЗ України»

Зміст заходу Період виконання Необхідне фінансування, тис. грн. Відповідальний за виконання
Встановлення в 2014 році 25% пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги 40 Почесним донорам України – мешканцям м. Славутича 2014 рік 37,7 Управління соціального захисту населення,
КП «ЖКЦ»
Надання донорам у день здачі крові обіду в підприємствах громадського харчування за встановленими нормами 2014 рік 4,2 Управління соціального захисту населення
Проведення безкоштовних медичних оглядів Почесних донорів на базі госпрозрахункового відділення ДЗ «СМСЧ № 5 МОЗ України» 2014 рік фінансування не потребує ДЗ «СМСЧ № 5 МОЗ України»

Далі у публікації ми спробуємо детально зупинитися на тому, що необхідно зробити людині для того, щоб здати кров, які медичні та соціальні протипоказання для цього існують, а також розповімо про пільги і привілеї, які гарантовані донорам чинним законодавством.
Відповідно до Закону України від 23.06.1995 р. № 239/95 «Про донорство крові та її компонентів» донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України. Особа, яка виявила бажання здати кров та (або) її компоненти, зобов’язана не пізніше ніж за 3 дні до дня медичного обстеження, що проводиться перед здачею крові та (або) її компонентів, повідомити письмовою заявою адміністрацію за місцем роботи чи навчання або командування військової частини, де вона проходить службу, про свій намір пройти таке обстеження і здати кров та (або) її компоненти. У такій заяві зазначена особа має визначити додатковий день відпочинку.
Напередодні здачі крові не слід вживати алкогольні напої, переїдати. У день здачі крові після легкого сніданку людина має зранку прийти на станцію переливання крові з документом, який посвідчує особу. Далі вона отримує необхідну інформацію про донорство, свої права та обов’язки, заповнює анкету, проходить співбесіду з лікарем, медичний огляд та лабораторні обстеження.
Серед абсолютних протипоказань слід відзначити ВІЛ-інфекцію, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз, а також наявність гострих та багатьох хронічних неінфекційних захворювань, алкоголізм та наркоманію і такі форми ризикованої поведінки, як надання сексуальних послуг за плату, статеві стосунки з малознайомими особами без презервативу, часта зміна статевих партнерів, гомосексуальні стосунки.
Після заповнення анкети і співбесіди лікар оглядає пацієнта. Перевіряються шкіряні покриви,видимі слизові оболонки, склери, пальпуються доступні лімфатичні вузли та органи черевної порожнини, проводиться аускультація легень. Донору вимірюють температуру тіла, визначають частоту і ритмічність пульсу. Кількість регулярних донацій крові на рік у чоловіків — не більше 5, у жінок — не більше 4, після чого інтервал до наступної кровоздачі становить 3 міс. Перед здачею крові у донора визначають вміст гемоглобіну та (або) гематокрит, групу крові за системою АВ0. Подальше обстеження взятої донорської крові проводять в лабораторіях закладів переливання крові за такими показниками:
• група крові та резус-належність, Rh-типування, визначення антиеритроцитарних антитіл;
• маркерів ВІЛ-½;
• маркерів гепатиту С;
• маркерів гепатиту В;
• маркерів до сифілісу;
• активність аланінамінотрансферази (АлАТ).
У день здачі крові та (або) її компонентів донора забезпечують безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров’я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.
Тепер поговоримо про пільги, які надаються донорам. У день здачі крові та (або) її компонентів, а також у день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності зі збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-¬виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.
Після кожного дня здачі крові та (або) її компонентів, у тому числі у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня здачі крові чи її компонентів.
Виплата середнього заробітку, зазначеного у частинах першій, другій та третій цієї статті, здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність.
Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи здачі крові та (або) її компонентів.
Донорам, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга цим донорам надається протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості. Учням професійних навчально-виховних, студентам вищих навчальних закладів, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25% встановленої у навчальному закладі стипендії протягом 6 міс після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора.
Донорам, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Таким особам видається відповідне посвідчення і вручається нагрудний знак «Почесний донор України» в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Почесні донори України мають право на:
• безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
• пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
• безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
• першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності;
• позачергове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;
• використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
• отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;
• отримання пільгових позик для будівництва індивідуального житла відповідно до законодавства.
Таким чином, донорство крові або її компонентів є нескладною безпечною медичною процедурою, яка виконується в Україні на сучасному обладнанні, надає донорам можливість безкоштовно пройти медичне та лабораторне обстеження, отримати певні пільги і найголовніше — отримати величезне моральне задоволення від того, що своїм вчинком він, можливо, врятував чиєсь життя.