Як не захворіти грипом

Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим...

 

Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4–5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2-х метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів, а це в середньому 7 днів.

Прості речі рятують життя! Вірус грипу небезпечний, але не всесильний.
Можна легко уникнути зараження грипом під час епідемії, якщо дотримуватись наступних дій:

• Уникати скупчень людей.

• Користуватися одноразовими масками: а) щоб захистити себе чи оточуючих від зараження; б) при догляді за інфекційним хворим; в) при перебуванні хворої людині серед здорових.
Маска має бути одноразовою і мінятися не пізніше 2-х годин. Використані маски потрібно одразу ж викидати у смітник.

• Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях.

• Для підвищення опірної здатності організму повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми.

• Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

• Користуватися лише одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоби прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник.

Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

• Залишатися вдома при перших ознаках хвороби (підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м'язах) – не йти на роботу або ж, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого.

• Не відвідувати лікаря з найменшого приводу – у випадку грипоподібної хвороби є ризик спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я – обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому. При різкому погіршенні стану здоров'я – викликайте «невідкладну допомогу» для госпіталізації.

• Ізолювати хвору людину: виділити їй окремий посуд, при можливості – окрему кімнату. Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти зовсім нема потреби.

• Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання, використовуючи одноразові серветки.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя.

Але найефективніший засіб захисту – вакцинація! Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною й ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону, що посилює здатність організму протистояти грипу. Жінки, які годують груддю, теж можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування.

Особливо важливою є вакцинація для представників груп ризику. До них входять:

– діти до 5-ти років (особливо – діти до 2-х років);
– вагітні жінки;
– люди віком від 65 років;
– люди з надмірною вагою;
– хворі на діабет;
– хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
– хворі на хронічні захворювання легенів;
– люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
– люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.

Крім того, існують професійні групи ризику. Це:

– медичні працівники;
– вчителі й вихователі;
– продавці;
– водії громадського транспорту;
– усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Грип лікує тільки лікар! Самолікування може призвести до фатальних наслідків! Бажаємо вам здоров’я!


Т. Є. НЕЗДЕМОВСЬКА,
Славутицький відділ лабораторних досліджень
ООРР ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України»