Міфи про субсидії (Роз’яснення)

Міф 1. Оформлення субсидії в майбутньому може перешкодити продажу квартири або будинку. Всю суму отриманих субсидій доведеться повертати в подвійному розмірі. Або переоформлення нерухомості коштуватиме дорожче. Субсидії перешкодять оформити спадок. "Такі чутки поширюються із самого...

 
Міф 1. Оформлення субсидії в майбутньому може перешкодити продажу квартири або будинку. Всю суму отриманих субсидій доведеться повертати в подвійному розмірі. Або переоформлення нерухомості коштуватиме дорожче. Субсидії перешкодять оформити спадок.

– Такі чутки поширюються із самого початку запровадження субсидій. Проте жоден з авторів цього «міфу» не зміг навести прикладу, коли субсидія перешкодила оформити спадок, або при продажу квартири довелося б повертати кошти отриманої субсидії, або субсидія перешкодила би продажу квартири чи будинку. За 21 рік існування цієї державної допомоги такого жодного разу не сталося. Нормативно-правовими актами з питань надання населенню житлових субсидій чітко встановлено, що субсидія є безповоротною державною допомогою та її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Міф 2. Суди відбирають в українців субсидії. Після перевірок декларацій з’ясовується, що деякі люди приховали володіння декількома квартирами, машинами, будинками. Як наслідок, таким людям доведеться повертати державі тисячі гривень.


– Із травня 2015 року для призначення житлової субсидії скасовано критерії володіння другим житловим приміщенням чи більш як одним автомобілем, іншим транспортним засобом. Тож це не може бути причиною відмови у наданні субсидії або поверненні коштів субсидії, призначеної після 1 травня 2015 року. Форма декларації про доходи і витрати осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії, не містить графи, в якій громадяни могли б надавати такі відомості.

Міф 3. Необхідно використовувати воду та інші комунальні послуги в повному обсязі, на який призначена субсидія. Інакше субсидію перестануть надавати.

– Через ці чутки громадяни не лише не економлять, а прагнуть використовувати більше води та електроенергії, ніж їм потрібно! Це безглуздо й нерозумно. Адже в результаті дбайливого користування ресурсами заощаджені кошти залишаються на рахунках сім’ї і можуть бути використані в подальші місяці, в тому числі й для погашення обов’язкової частки платежу. Субсидія призначається в межах соціальних норм житла і нормативів використання житлово-комунальних послуг. Її розмір не залежить від фактичного споживання. Якщо сім’я споживає води та електроенергії більше норми, субсидія їй буде призначена. Проте всі витрати на спожиті послуги понад нормативи вона повинна заплатити самостійно і в повному обсязі.

Міф 4. Клопоту з оформленням субсидії багато, а в реальності субсидія може скласти мізерну суму, а деяким і зовсім відмовлять – не дивлячись на низький дохід.

– Звернення за призначенням субсидії стало дуже простим. Необхідно заповнити і подати (або надіслати поштою) до місцевого управління соціального захисту населення лише два документи – заяву та декларацію про доходи і витрати. Іншу необхідну інформацію спеціалісти управління збиратимуть самі. Розмір субсидії залежить не тільки від доходів домогосподарства, а й від вартості житлово-комунальних послуг, які йому надаються. Тому у двох сімей з однаковими доходами розмір субсидії може бути різним, якщо є різниця в переліку житлово-комунальних послуг, якими вони користуються. І навпаки, сусіди, які живуть в однакових квартирах, можуть отримувати різну субсидію, оскільки доходи їх різні. Варто розуміти, що навіть невелику субсидію отримувати вигідно. Якщо протягом періоду отримання субсидії підвищаться тарифи на комунальні послуги, розмір субсидії буде перераховано і збільшено відповідно до зростання ціни послуг без додаткового звернення громадян. При цьому частина коштів, які сплачує одержувач субсидії, залишиться незмінною.

Міф 5. Субсидії не надаються безробітним.

– Протягом останнього року до «Положення про порядок призначення та надання житлових субсидій» внесено ряд змін, які дозволили отримати субсидії багатьом із тих, кому раніше відмовляли. Мета цих змін – забезпечення надійного соціального захисту сім’ям, які не зможуть сплачувати за житлово-комунальні послуги після підвищення тарифів. Зокрема, з травня 2015 року знято обмеження для призначення субсидії працездатним громадянам, які не працюють, не навчаються і не стоять на обліку в службі зайнятості як безробітні. Із травня 2016 року, якщо такі громадяни не мають доходів, для розрахунку субсидії їм буде враховано умовний дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Міф 6. Субсидії не надаються за наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

– У Порядку надання житлових субсидій така норма була раніше, але вона відмінена ще в 2011 році! З того часу наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії. Це дозволяє сім’ям вийти із замкнутого кола накопичення нових боргів за комунальні послуги. Разом із тим слід пам’ятати, що одержувач субсидії має щомісячно сплачувати вартість фактично спожитих послуг. Якщо одержувач субсидії не сплачує вартість фактично спожитої послуги, організації-надавачі послуг повідомляють про це орган соціального захисту. У такому разі надання субсидії може бути припинено, за виключенням випадків, коли несплата за послуги пов’язана із затримкою у виплаті заробітної плати, пенсії тощо. У подальшому субсидія може бути призначена лише тоді, коли громадянин сплатить заборгованість, що утворилася через несплату.

Міф 7. Неминучі помилки при заповненні декларації, особливо часто помилятимуться літні люди. А за помилки будуть штрафувати, доведеться повертати субсидію.

– Форма декларації про доходи і витрати значно спрощена, заповнити її нескладно. З 21 липня 2015 року в декларацію не потрібно вносити суми доходів, лише їх види і джерела отримання. Допомогу в заповненні документів на субсидію завжди можуть надати спеціалісти управління соціального захисту населення. Інструкція та зразки заповнення декларації також розміщені на сайті Мінсоцполітики, Департаменту соціального захисту ОДА. Ніяких штрафів за помилки в деклараціях не буде, якщо тільки громадяни свідомо не приховали частину важливої інформації. Одержувачі субсидії попереджаються про відповідальність за приховування відомостей про доходи. У разі виявлення такого факту надання житлової субсидії може бути припинено, а надміру нараховані кошти потрібно буде повернути. Перш за все, з’ясовується, чи вплине виявлення цих фактів на право отримувати субсидію або на її розмір. Якщо це впливає на право отримання субсидії (тобто з врахуванням прихованих доходів сім’я не мала би права на призначення субсидії), то її надання буде припинено, а кошти нарахованої субсидії підлягають поверненню в повному обсязі. Якщо ж виявлене порушення приведе лише до зменшення розміру субсидії, то потрібно буде повернути надмірно нараховані кошти, і далі сім’я зможе отримувати субсидію в зменшеному розмірі.

Міф 8. При оформленні субсидії необхідно вказувати відсотки від депозиту як один із видів доходу. Субсидію доведеться повертати тим, у кого є депозити в банках, якщо вони перевищують певну суму.

– До «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій» з 21 липня 2015 року внесено зміни, якими встановлено: «До сукупного доходу не враховуються… доходи від розміщення депозитів». Отже, депозити і відсотки за ними не враховуються як доходи і не входять до переліку критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в призначенні житлової субсидії або припиненні її надання.