У Славутичі більш, ніж третина учнів шкіл завошивлені

За результатами обстеження на педикульоз лише одного навчального закладу м. Славутич виявилося, що 38% учнів завошивлені. Вошивість, або педикульоз мовою науки – це паразитування вошей на тілі людини. Відомо три види вошей – головна, платтяна і лобкова. Всі три види харчуються кров’ю...

 
За результатами обстеження на педикульоз лише одного навчального закладу м. Славутич виявилося, що 38% учнів завошивлені.

Закликаємо вас: будьте уважні до своїх дітей! Дбайте про їхнє здоров’я!

Вошивість, або педикульоз мовою науки – це паразитування вошей на тілі людини. Відомо три види вошей – головна, платтяна і лобкова. Всі три види харчуються кров’ю людини. Воші, в залежності від виду, знаходяться на волосяній частині голови, тулуба, у складках одягу, де вони живуть і де відбувається їх життєвий цикл.
Головні воші живуть на волосяній частині голови, частіше на потилиці, скронях, тім’ї, а також у бороді та бровах. Їх розміри трохи менші від платтяної воші. Вони відкладають яйця (гниди) біля коріння волосся, приклеюючи гниду прозорою клейкою масою. З яйця приблизно через 10–14 днів виходить личинка, яка через 10–14 днів перетворюється на дорослу вошу. Головні воші відкладають 4 яйця в день, 88–140 за все життя, тривалість якого складає 27–38 днів. Максимальна кількість головних вошей в однієї особи може сягати 200 штук.

Особливо страждають при вошивості діти. Вони стають дратівливими, погано сплять, у них знижується інтерес до навчання. Розповсюдження вошей відбувається при безпосередньому контакті людей, особливо при великій їх скупченості: у транспорті, на вокзалах, на ринках, в басейнах. Особливо швидко педикульоз розповсюджується у дитячих колективах при спільному користуванні гребінцями, головними уборами, одягом, постіллю, при зберіганні всіх речей разом. Носіями та розповсюджувачами вошей є люди, які не мають постійного місця проживання, ведуть безладний спосіб життя, а також особи, що не дотримуються правил особистої гігієни. При значній вошивості воші можуть переповзати по речах.

Якщо виявлено випадок педикульозу, необхідно оглянути дитячий колектив та членів сім’ї того, у кого знайдено воші. Воші можна вивести механічним шляхом (вичісування), а гниди (яйця вошей) необхідно вибирати руками. При необхідності волосся стрижуть або вибривають. При вичісуванні або обстриганні волосся плечі, спину, груди враженого потрібно щільно закрити простирадлом чи клейонкою. Острижене волосся, вичіски збирають на папір, який потім спалюють. Через тиждень необхідно знову оглянути враженого (якщо залишилися гниди, з них вийдуть воші) та за необхідності провести повторну обробку.

Слід пам’ятати, що дітей до 5 років, вагітних, жінок-годувальниць, осіб зі шкірними захворюваннями, ранами на голові обробляють лише механічним шляхом, або уважно вивчити інструкцію до застосування педикулоциду.
Для боротьби з вошами використовують препарати «Ніттіфор», «Педекс», «Делацет», «Пара–Плюс», «Педилін», «Хігія», «Пермін», «ХедРінг», Lavinal та 20% водно-мильну суспензію бензилбензоату. Препаратами слід користуватися згідно з інструкцією. Позбавитись педикульозу можна тільки при одночасній обробці всіх уражених навіть поодинокими вошами, білизни, одягу, постеілі та предметів обстановки.

До основних заходів профілактики педикульозу відносяться:

– суворе дотримання особистої гігієни в побуті;
– суворе дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму в дошкільних дитячих, навчальних закладах, гуртожитках, готелях, перукарнях, квартирах;
– під час мандрівок та активного відпочинку тощо.

В приміщеннях регулярно проводити прибирання, постільну білизну потрібно міняти не рідше одного разу на тиждень з подальшим її кип’ятінням і прасуванням. У перукарнях неприпустиме повторне користування накидками, простирадлами, гребінцем, машинкою для підстригання волосся без належної обробки.

У свою чергу до заходів по дотриманню вимог особистої гігієни, які спрямовані на попередження педикульозу, відносяться:

– регулярне миття тіла з одночасною зміною натільної та постільної білизни (не рідше 1 разу на тиждень);
– регулярний догляд за волоссям (щоденне розчісування, при потребі –підстригання);
– систематичне чищення та догляд за верхнім одягом.

У дітей дошкільного віку волосся потрібно оглядати щодня, звертаючи увагу на скроні, тім’я, потилицю. У дітей більш старшого віку волосся треба оглядати щотижня, особливої уваги потребує світле волосся. У разі виявлення ознак наявності вошей необхідно негайно звернутись до лікаря в лікувально-профілактичний заклад за місцем проживання.Т. Є. НЕЗДЕМОВСЬКА,
завідувачка Славутицького відділу лабораторних досліджень
об’єкту з особливим режимом роботи ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ»