Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

25 лютого чи 8 березня? - думка співавторки законопрєкту, істориків та славутичан щодо дати відзначення свята жінок в Україні

0026.jpg

Скасувати Міжнародний жіночий день 8 березня як державне свято, натомість встановити День української жінки 25 лютого – у день народження Лесі Українки. Відповідний законопроєкт надійшов до Верховної Ради. Як його автори пояснюють необхідність змін, що про це думають історики, громадські діячі та славутичани.

Скасувати російські та комуністичні свята і встановити українські. Така суть проєкту закону, розробленого шістьма народними депутатами. Одна з пропозицій – скасувати Міжнародний жіночий день 8 Березня як державне свято й вихідний, натомість встановити 25 лютого. Назвати його “День української жінки”. Співавторка законопроєкту Оксана Савчук в ефірі телемарафону "Суспільне. Спротив" пояснила можливі зміни так.

 

25 лютого замість 8 березня: що про це говорить авторка законопроєкту, громадські діячі й історики Чернігова

Оксана Савчук, співавторка законопроєкту

 

 

"Я теж дуже багато роблю для того, щоб жінки в українському суспільстві працювали, щоб вони йшли в політику, щоб вони відстоювали ту іншу якість політики, як вони бачать це як жінки. Але ніколи особисто не відзначала й не святкувала 8 березня, для мене воно не є днем боротьби за якісь права, тому що воно найперше асоціюється з мітингами, які проводилися".

 

 

Представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко каже: інститут підтримує відмову від свят, нав’язаних комуністичним режимом. Проте ці свята й пам’ятні дати варто розглядати в загальній системі.

 

 

"Восьме березня з’явилося як день боротьби за права жінок ще до появи комуністичного тоталітарного режиму. Було вихолощено суть – тобто день весни, день краси жінок і так далі, це було брутальне розчавлення тієї ідеї, яка була, – боротьба за права жінок: соціальні, політичні, економічні, от в чому справа".

 

25 лютого замість 8 березня: що про це говорить авторка законопроєкту, громадські діячі й історики Чернігова

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам'яті

 

За словами доцентки Національного університету "Чернігівський колегіум" Лариси Юди, автори законопроєкту не до кінця знають історію питання.

 

25 лютого замість 8 березня: що про це говорить авторка законопроєкту, громадські діячі й історики Чернігова

Лариса Юда, доцентка НУ "Чернігівська політехніка"

 

 

"Історія його починається в 1909 році. Спочатку про свої права почали говорити робітниці Сполучених Штатів Америки. А вже на наступний рік у 1910 році у Копенгагені на міжнародній жіночій конференції було прийнято це як День боротьби за права жінок. А в же в 1911 році 8 березня на вулиці вийшли мільйони жінок у боротьбі за виборче право, за трудове право, проти насильства".

 
 
 
Свою думку щодо цього висловила Юлія Заїка лідерка жіночої громадської організаціції.
 
 

"Дуже дивно, коли на 8 березня нам кажуть, що "вітаємо таких симпатичних, красивих" тощо. Це ж не про красу, це про заслугу кожної жінки, а вона величезна. Служіння людям, служіння громаді, служіння професії, своєї діяльності", – говорить голова правління ГО "Ліга ділових та професійних жінок України" Юлія Заїка.

 

25 лютого замість 8 березня: що про це говорить авторка законопроєкту, громадські діячі й історики Чернігова

Юлія Заїка, голова правління ГО "Ліга ділових та професійних жінок України"

 

Юлія Заїка каже, що підтримує відзначення Дня української жінки 25 лютого, проте воно не має нівелювати значення 8 березня.

 

"Чудово відзначати ще й українське свято жінки, це підкреслює сильну позицію держави відзначити особливу заслугу й служіння наших українських жінок, це класно".

 

Лариса Юда є членкинею громадської ради з гендерних питань при міжфракційному об’єднанні "Рівні можливості" у Верховній Раді. Вони оприлюднили заяву з приводу святкування 8 Березня.

 

25 лютого замість 8 березня: що про це говорить авторка законопроєкту, громадські діячі й історики Чернігова

Проєкт закону

 

"Де конкретно викладаємо аргументи, що все-таки необхідно дослухатися до розуму, дослідити історію, відстояти, що цей день повинен бути в нашому календарі, єдине, чим можна поступитися, це вихідним днем".

 

25 лютого – день народження Лесі Українки, тому, каже Оксана Савчук, ця дата підходить саме для дня української жінки.

 

25 лютого замість 8 березня: що про це говорить авторка законопроєкту, громадські діячі й історики Чернігова

Леся Українка (ілюстративне фото)

 

"Символ стійкості, символ певних таких своїх принципів і позицій, за які вона боролася. Тому для мене образ Лесі Українки є образом сучасних українських жінок".

 
 

Людмила Підлісна, екскурсовод Краєзнавчого музею Славутича та Чорнобильської АЕС 

 

Екскурсовод Краєзнавчого музею Славутича та Чорнобильської АЕС Людмила Підлісна вважає, що сама ідея свята їй імпонує, а от відзначати його краще весною

 

"Сьогодні – День народження Лесі Українки, вона у нас символ стійкості, працьовитості, освіченості, таланту та й не тільки. Тому саме 25 число і обрали

Серед авторів законопроєкту Оксана Савчук – поважаю.

Восьме березня останніми роками і так уже не всі святкували (бо, як виявилося, свято зовсім не про те, про що ми з дитинства думали).

Саму ідею Дня української жінки підтримую: наші жінки заслуговують на окреме свято 100 %. Проте дату я б вибрала іншу, хотілося б, щоб це була все-таки весна, бо лютий місяць у мене тепер асоціюється зовсім не зі святковими подіями. Правда ж, жіноче свято має бути святом весни", - каже Людмила

 

Владислав Курочкін, військовослужбовець ЗСУ

 

Військовослужбовець Владислав Курочкін зі Славутича схвалює ідею щодо започаткування новогосвята Дня української жінки. На його думку, українська жінка — це жінка будь-якої національності, але з України.

 

"Я думаю, що добре. Бо 8 березня святкували суто у соціалістичних країнах на знак руху емансипації жінок. Тому добре було б відзначити саме наших жінок", - Вважає владислав.

 

Марина Кашуба, мама, дружина військовослужбовця

 

Молода мама Марина Кашуба, дружина військовослужбовця, цілком підтримує ідею нового свята.

 

"Лариса Косач була сильною, вольовою українкою. Не дивлячись на свою хворобу, вона продовжувала творити, вона була поліглоткою, вона була проти російської імперії.

В якійсь статті про неї читала, що після того, як через хворобу її закували в гіпс, вона навчилася грати пальцями лівої ноги на піаніно.

І наші українські жінки, в реаліях сьогодення не здаються: працюють, творять, виховують дітей, волонтерять. Багато українок , які за кордоном передають гуманітарну допомогу в Україну. А скільки українок на фронті, в лавах ЗСУ... Це неймовірно сильні і мужні жінки. Вони ж там не лише як медики чи кухарки... Вони і снайпери, і артилеристи, і танкісти. І всі ми, як одна, наближаємо перемогу нашої країни.

Тому, мені здається, що День української жінки було б доречним святкувати в день народження великої української жінки - Лесі Українки",- стверджує славутичанка Марина.

 
 
Але історики намагаються відстояти свою думку щодо визначення дня святкування жіного свята.
 
 

"Я з глибокою шаною ставлюся до цієї особистості, це одна із яскравих представниць – поетеса, письменниця – одна із яскравих представниць українського фемінізму, до речі, радикального фемінізму. Але при чому тут? Це що, уособлення української жінки?", – каже Лариса Юда.

 
 
І ще однин вагомий доказ того, свято жінок потрібно відзначати в інший день календаря.
 
 

"Встановлення будь-якого дня має бути в системі. От дивимося лютий. 20 лютого – День Небесної Сотні, 24 лютого – кривавий, трагічний початок повномасштабного вторгнення. У нас є 26 лютого – День опору окупації Автономної Республіки Крим і Севастополя. Тобто, яке навантаження на лютий місяць якраз на ці дні", – говорить Сергій Бутко.

 
 
Отож, бути чи не бути - питання залишається відкритим. Зрозуміло лише одне, що цьогоріч вітати жінок-українок будуть і 25 лютого, і 8 березня - кому як подобається. 
 
 
ФОТО: Суспільне Чернігів та з особистих сторінок у facebook
мрия