Треба не просто накачувати м’язи, але і вміти «накачати» інтелект!

Сьогодення ставить питання військово-патріотичного виховання номером один у сфері суспільно-політичних відносин. У Славутичі створюється спеціалізований відділ на базі недільної школи Свято-Іллінської церкви, славутицька міська організація «Українського Союзу ветеранів Афганістану» теж планує низку заходів із виховання у молоді духу патріотизму.

Сьогодення ставить питання військово-патріотичного виховання номером один у сфері суспільно-політичних відносин. У Славутичі створюється спеціалізований відділ на базі недільної школи Свято-Іллінської церкви, славутицька міська організація «Українського Союзу ветеранів Афганістану» теж планує низку заходів із виховання у молоді духу патріотизму.
Патріотичне виховання в українських школах починається тоді, коли на уроках історії розглядають козацьку добу. Спеціалізованого предмету, спрямованого на виховання патріотів, – нема. Хіба що «Основи захисту Вітчизни», який з’являється у старшій школі і вміщає в собі науку військового мистецтва, але все ж таки він не має на меті конкретно розглянути проблему патріотизму в Україні.
Сучасність диктує особливу актуальність потреби в адекватному роз’ясненні з дитинства юнакам та дівчатам, що таке патріотизм. У Росії та західних регіонах України існує тенденція створення при церквах недільної школи, котра містить у собі гуртки з військово-патріотичного виховання. Тут вивчають основи військової справи, орієнтування та виживання на незнайомій місцевості, в екстремальних умовах, пізнають основи патріотизму на тлі цілої історії держави з використанням православних морально-етичних засад. У таких школах юнаків та дівчат вчать стриманості, самовладанню, адекватних дій у конфліктних ситуаціях.
У Славутичі Громадська організація «Клуб самооборони» теж вирішила під протекторатом Свято-Іллінської церкви започаткувати військово-патріотичний відділ при недільній школі.
– Організовуємо саме при церкві, тому що встановлюється відразу вищий рівень організованості, моральних запитів, відповідальності у підході до занять, – акцентує один із викладачів створюваного відділу Сергій Грицай.
Зі слів організатора, подібний гурток військово-патріотичного виховання раніше вже був створений на базі ЗОСШ №1, але з приходом нового керівництва не вдалось продовжити співпрацю. Тому ГО «Клуб самооборони» була змушена шукати інше місце для проведення таких гуртків для молодого покоління. За словами Сергія Грицая, не зійшлися в інтересах представники організації та адміністрація школи. На це директор ЗОСШ №1 Наталія Швець заявила, що подібного ще не було і що вчителі школи взагалі не мають права проводити жодних додаткових гуртків. Тим більше цього не можуть робити люди сторонні. Такий наказ видало Міністерство освіти та науки України.
Організатори військово-патріотичного відділу при Свято-Іллінській церкві в Славутичі хочуть розширити вже існуючі програми в інших місцях. Окрім вивчення основ рукопашного бою, вогневої підготовки, стрибків з парашутом, основ виживання в екстремальних умовах, також акцентуватимуть увагу на технічну творчість.
– Хотілося б, щоб це насправді пішло ширше: вивчення історії України, базуючись на моральних та духовних цінностях. Треба не просто накачувати м’язи, але і вміти «накачати» інтелект. Адже юнак повинен бути морально готовим застосувати силу, яку він здобуде. Тому перше, що необхідно зробити, – це виховати в юнакові філософію справи, навчити правильно використовувати знання, які він здобуде, і не створювати потім конфліктних ситуацій, а навпаки – бути прикладом для інших, – коментує ситуацію Юрій Акименко, кандидат психологічних наук, заступник директора Соціально-психологічного центру м. Славутич.
Головними вимогами до кандидатів на вступ до військово-патріотичного відділу є вміння читати. Не існує вікових, гендерних та інших форм обмежень. Вміння читати дасть змогу готуватися до занять, розуміти, про що йтиме мова, знайомитись з пропонованими джерелами. Хоча вже після набору груп розподіл за віком та інтересами буде.
Функціонувати відділ має з акцентом на практичну сторону навчання. Сергій Грицай наголошує: «Говорити про ліс і не ходити туди – неможливо. Хочемо розпочинати заняття з елементарної пробіжки. Плануємо виходи в ліс, робити спроби визначити місцезнаходження, вчитимемо виживанню в природних умовах. Вчитимемо, як надати першу медичну допомогу. Також плануємо практикувати поведінку у воді, рятування потопаючого. У перспективі плануємо співпрацювати з військовою частиною, парашутистами, іншими громадськими організаціями. Тоді буде можливість навіть брати участь в регіональних та національних змаганнях – представляти для юнаків місто та себе».
Славутицька міська організація «Український Союз ветеранів Афганістану», в свою чергу, теж проводить просвітянську роботу серед молоді та підготовку патріотичних заходів. Організацією вже було проведено в попередні роки конкурси для учнів шкіл, де ті через свою творчість могли показати розуміння патріотизму.
– Те, що ми бачимо сьогодні – численні протести, заворушення – не є нормальним. Тому потрібно змалечку вчити дитину патріотизму, «вкладати до голови» правильні позиції. 27 листопада я брав участь у Дні флоту України на кораблі «Славутич». Будучи там, я домовився з капітаном корабля про можливість привозити трьох–п’ятьох юнаків туди і давати їм можливість попрактикуватися. Також продовжуватимемо зустрічі зі школярами, конкурси, в ході яких вони й виховуватимуться, – говорить голова «Українського Союзу ветеранів Афганістану» в Славутичі Володимир Прантенко.
Одним із проектів організації є також співпраця з «Омега консалтинг груп», яку представляє заступник голови «Українського Союзу ветеранів Афганістану» в Славутичі Михайло Єрохов. З його слів стало відомо про те, що конкретно зараз відбувається планування низки заходів із практичної військово-патріотичної підготовки юнаків шкільного віку. Хоча на даний момент все ще в процесі вирішення, Михайло Єрохов ділиться, що питання полігону вже вирішено і встановлена домовленість на його використання.
Зважаючи на все, сьогодні у Славутичі готується вичерпна база для військово-патріотичного виховання молоді: створені всі можливості для саморозвитку та самовдосконалення. Тому тепер справа за молоддю, яка й повинна усвідомити важливість цього питання та працювати заради майбутнього.

Ірина БРОХ