Про Світовий урбан-форум (World Urban Forum), що відбувся 26-30 червня у Катовіце (Польща), найгостріші виклики українського суспільства, шляхи їх подолання та враження від світової підтримки України, розповів міський голова Славутича Юрій Фомічев, який також побував на цьому заході.
Тож чим цікавий World Urban Forum?
Представництвом! На форумі присутні представники багатьох країн, отже, є можливість напряму донести свою думку до багатьох із них. А також почути думку міжнародної спільноти про те, що відбувається в нашій країні. І що найважливіше – заявити нашим друзям, нашим партнерам та амбасадорам, що ми безмежно вдячні їм за допомогу. І нагадувати, наполягати, що ця допомога повинна продовжуватися аж до того моменту, коли ми повністю подолаємо кризу, перед якою постали українські міста. А подолати її можна лише одним способом – перемогти у війні, з якою росія прийшла на наші землі, та визволити Україну до наших законних кордонів 1991 року. І після цього – долати інші виклики щодо відновлення та розвитку наших міст. Але це не означає, що ми повинні сумирно сидіти, склавши руки, і чекати перемоги. Адже зараз перед нами стоять кілька завдань.
Це медичне обслуговування для всіх. Це – родини з дітьми і послуги, яких вони потребують: дитячі садки, школи, позашкільна освіта. Тільки-но люди облаштовуються на новій території, ми повинні забезпечити їм можливість працевлаштування, адже це економічний розвиток громади. Саме це потрібно враховувати на першому етапі. Так-так, це досі частини першого етапу.
Наступний етап відновлення – це якісна відбудова того, що зруйноване. Це – адаптація до нових викликів, які постали перед нами. Ось як перед прикордонними територіями. Звісно, не лише тут, але в першу чергу саме наша місцевість має забезпечити укриття для своїх мешканців. Бо з такими сусідами, інших гарантій безпеки немає. От як розпочинати новий навчальний рік, не маючи надійних укриттів для дітей у школах і садках? Це неможливо. І це великий виклик, з яким ми повинні працювати швидко, вже зараз. Тут також потрібна допомога наших друзів.
Ті місцевості, що стикнулися з великим навантаженням через міграцію населення, зокрема й бізнесу, мають розвивати свою інфраструктуру для сервісів і виробництв, що відновлюють свою роботу на їх територіях. Варто враховувати, щоб вони вирішували й майбутні виклики нашої економіки. Наше кандидатство в члени ЄС означає, що ми точно будемо в Євросоюзі – я впевнений. А отже, ми повинні жити за тими правилами, що передбачають це об’єднання.
Ось простий приклад: до 2050 року Євросоюз буде з везвуглецевою економікою. Тому для нас, відновлювати виробництво і економіку зараз, не враховуючи цей аспект на майбутнє – безглуздо. Адже згодом все одно доведеться перебудовувати це все, щоб наша економіка в нових умовах була конкурентною. Та сама історія з відновленням житла, громадських просторів чи адміністративних будівель – вони також повинні відповідати майбутнім викликам членства в Євросоюзі. Та й взагалі розвитку цивілізованого суспільства, адже Європа – не мета і самоціль, а лише маркер, показник нашого розвитку. У відновленні країни ми одразу повинні закладати екологічні та гуманістичні аспекти. Це й та сама безбар’єрність, до якої наше місто рухається протягом останнього року.
Юрій Фомічев, міський голова Славутича