«Сонячне Місто Славутич» - успішний досвід першого в Україні муніципального кооперативу

Питання енергоефективності у всьому світі стає дедалі актуальнішим. Це не лише економічна вигода для споживачів, зменшення навантаження на електричні мережі, а ще й збереження довкілля. Саме цим важливим аспектам і була присвячена конференція «Зелена економіка на місцевому рівні: енергетичні кооперативи як частина зеленого переходу у Східній Європі», що відбулася у Тбілісі 26-28 листопада.

Серед учасників конференції – представники України, Хорватії, Сербії, Білорусі. Міський голова Юрій Фомічев поділився успішним досвідом Славутича з реалізації першого в Україні муніципального енергокооперативу «Сонячне місто». Про це повідомляє Славутицька міська рада на своїй facebook-сторінці.

Нагадаємо, ще у 2020 році Славутицька міська рада в конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» отримала диплом І ступеня за практику «Створення муніципального енергокооперативу у Славутичі для будівництва сонячної електростанції шляхом спільнокошту місцевих мешканців».

За спільної ініціативи Славутицької міської ради та української неприбуткової організації «Greencubator» було створено муніципальний енергетичний кооператив «Сонячне місто» (презентація), що об’єднав ресурси міста, місцевої громади та членів/-кинь кооперативу на засадах краудфандингу (кооперативного спільнокошту) для створення сонячної електростанції потужністю 200 кВт, що розміщується на дахах трьох муніципальних будівель на умовах пільгової оренди.

До кооперативної спільноти могли долучитися усі, хто проживає у місті. Вартість одного паю становила 15  тис. грн. Так міська рада залучила внутрішнього інвестора – мешканців/-ок громади, які мають право голосу під час прийняття рішень щодо діяльності енергокооператив. Основна діяльність кооперативу – будівництво та експлуатація сонячних електростанцій з метою заробітку на продажі електроенергії за «зеленим» тарифом.

Кооператив було зареєстровано у 2018 році. Далі було укладено договори з місцевою владою, з постачальниками й підрядниками, залучено інвесторів-пайовиків (на сьогодні їх більше ста), а також обрано й перевірено дахи, отримано технічні умови від обленерго та укладено з ним договір. Постановою НКРЕКП від 21.02.2020 № 457 кооперативу надано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії. В той же час сонячна електростанція почала працювати в тестовому режимі.

Вироблена електроенергія стала потрапляти до енергетичної мережі міста, таким чином місто споживає ресурс, яке виробляє. Згенеровану енергію кооператив продає Державному Підприємству «Гарантований покупець», що купує її за «зеленим тарифом», який залежить від курсу євро. Отриманий дохід розподіляється між всіма пайовиками-співвласниками, 5% перераховується до бюджету міста. Загальний кошторис проекту – 4 млн грн. Прогнозований термін окупності – 7-8 років, що дозволить повернути початкові інвестиції та згодом отримати чистий прибуток.

Енергокооператив «Сонячне місто» – це енергетична незалежність міста і перший в Україні кооператив, який створив сонячну електростанцію за кошти громадян/-ок та зробив їх співвласниками/-цями енергетичного активу. Завдяки реалізації проекту зросла довіра населення до ініціатив міської ради, а відкритість інформації, фінансова прозорість демонструють його результативність.

Конференція організована фондом «Green Forum» спільно з Білоруським зеленим рухом.