Перша мандрівка у зоні відчуження

В зоні відчуження відбулась перша мандрівка за комбінованим маршрутом Поплавати у Київському водосховищі, побачити бізонів, зубрів й здійснити веломандрівку зоною відчуження - все це й більше можливо завдяки новому, комбінованому маршруту, що розробили ДП «ЦОТІЗ» у співпраці з компанією «Веловуйки» та Київською ...

 

В  зоні відчуження  відбулась перша мандрівка за комбінованим маршрутом

Поплавати у Київському водосховищі, побачити бізонів, зубрів й здійснити веломандрівку зоною відчуження - все це й більше можливо завдяки новому, комбінованому маршруту, що розробили ДП «ЦОТІЗ» у співпраці з компанією «Веловуйки» та Київською облдержадміністрацією.

Нещодавно відбувся перший велотур за комбінованим маршрутом.

 

Пережити велопригоду й відвідати Чорнобильську зону пощастило 19 учасникам незвичайного туру, серед яких й відома велосипедистка, мандрівниця й організаторка туру Наталя Тулюлюк.

Стартувала група із села Страхолісся. В Чорнобильську зону відвідувачі потрапили через КПП «Зелений мис» після процедури перевірки документів, інструктажу з правил поводження в зоні відчуження та роздачі індивідуальних накопичувачів.

Першим на шляху було село Куповате.
В Куповатому зараз мешкають близько 10 осіб. Усі місцеві – люди літнього віку, спілкування з ними можна порівняти із знахідкою найціннішого скарбу. Потрапити на гостину до Ганни Заворотньої вдалось учасникам туру. Вони дізнались багато цікавого з життя жінки у Чорнобильській зоні й рідному селі.

Далі шлях мандрівників пролягав через покинуті села Оташів, Плютовище та Опачичі. Колись у Оташеві та Опачичах мешкали самопоселенці, коренні мешканці, що повернулись до своїх рідних місць після евакуації. Наразі села покинуті. В Опачичах велотуристи оглянули базу підприємства «Північна Пуща», що займається збереженням та охороною лісів зони відчуження.

 

Згідно правилам радіаційної безпеки, група зупинялась кожні 12 хвилин для перепочинку. Відпочити можна було й на спеціально обладнаних піт-стопах. За правилами веломаршруту, відвідувачів на автомобілі постійно супроводжували працівники ДП «ЦОТІЗ».

Покидаючи територію зони, відвідувачі і велозасоби успішно пройшли дозиметричну перевірку.

Після відвідування Чорнобильської зони учасники туру відпочивали у Страхоліссі на березі Київського моря, насолоджувались неперевершеними краєвидами. Проїжджаючи через Горностайпіль мандрівники мали змогу побачити тварин, що мешкають у екопарку «Медвино». На першу ночівлю зупинились у селі Дитятки, в нещодавно відкритому хостелі.

Другий день проходив поза зоною відчуження. Велосипедисти відвідали Прибірськ, це селище знаходиться на відстані приблизно 10 км від Чорнобильської зони на березі річки Тетерів. Вони побачили етнотериторію, ознайомились з місцевими пам’ятками та поспілкувались із Юрієм «Мольфаром» - місцевим мешканцем, що поступово робить населений пункт туристично привабливим. Мандрівники проїхали берегом річки Тетерів, відпочили у лісі, а потім їздили територією екопарку «Медвино» де мешкає понад 700 тварин, серед яких кулани, бізони, ішаки, верблюди, козулі, зубри, коні Пржевальського й інші представники тваринного світу.

Третій день теж видався багатим на емоції та враження. З велобайків учасники комбінованого туру пересіли у автотранспорт для того, щоб побачити історичні місця та культові локації Чорнобильської зони.

Вони пройшлись вулицями вічно молодого, але покинутого міста Прип’ять, побачили парк розваг з легендарним колесом огляду, центральну площу де знаходиться готель «Полісся» та палац культури «Енергетик», оглянули техніку, що приймала участь у ліквідації наслідків аварії, а зараз знаходиться на території Музейної експозиції просто неба. На Чорнобильській АЕС з оглядового майданчика побачили новий безпечний конфайнмент, а на Чорнобиль-2 вразились історію створення надсекретного об’єкту радянської доби та розмірами й конструкцією низькочастотних антен «Дуги».

Супроводжуючим групи був Олександр Рибак - досвідчений гід, що багато років свого життя присвятив зоні відчуження. Він володіє цікавою, унікальною інформацією та доносить її до відвідувачів, перетворюючи відвідування зони відчуження на пригоду. Екскурсія в його супроводі залишає незабутні відчуття.
Ось які враження учасників від цікавої мандрівки:

Наталія: «Якщо їхати тільки по звичайній дорозі, то це було б нудно. Ліс та самопоселенці – це мінімум, за який маршрутові можна поставити 4 з 5. Незабутні враження – це відвідування Прип’яті, Чорнобиля й території «Дуги»».

Андрій: «У перший день – це красива, незаймана природа, це інформація про сучасний стан зони відчуження. Cпекотно влітку в закритій одежі. В цілому мандрівка пройшла круто. Дізнався багато нового».

Олена: «Найбільше вразило те, як голосно співають птахи в Чорнобильській зоні. Й тут дуже чисто, у плані відсутності сміття, тому що немає людей. Вразили самопоселенці. Зона відчуження – це парадоксально спокійне місце. Все сподобалось».

Наталя: «Найяскравіші враження у мене від першого дня – відмінна лісова ділянка и бабуня-самопоселенка. На другий день вразив екопарк, озеро, грунтові шляхи. На третій я отримала масу емоцій від перебування у Прип’яті та від розповіді супроводжуючого Олександра Рибака».