Меморіали, пам’ятники у Чорнобильський зоні

Криваві баталії, загиблі у боях та розстріляні односельці, містяни, солдати... Меморіали та пам'ятники на братських могилах з десятками імен майже у кожному населеному пункту, що ввійшов до зони відчуження. У Черевачі знаходиться Братська могила радянських воїнів, полеглих у 1943 році. Обеліск з зіркою вгорі було встановлено у 1985 році. У Заліссі Братська могила, де поховано 142 ...

 

Криваві баталії, загиблі у боях та розстріляні односельці, містяни, солдати... Меморіали та пам'ятники на братських могилах з десятками імен майже у кожному населеному пункту, що ввійшов до зони відчуження.

У Черевачі знаходиться Братська могила радянських воїнів, полеглих у 1943 році. Обеліск з зіркою вгорі було встановлено у 1985 році.

 

У Заліссі Братська могила, де поховано 142 радянських воїни та 2 Героя Радянського Союзу - Ф. О. Кауров та М. А. Петров, що полягли у 1943 році. Скульптура воїна, схиленого на одне коліно.

Також Пам’ятний знак на честь воїнів-земляків, полеглих під час Другої світової війни: 16 меморіальних плит, серед них багато однакових прізвищ.

 

У Чорнобилі згідно з розпорядженням окупаційної влади, всі євреї зобов’язані були носити спеціальну пов’язку та відпрацьовувати трудову повинність у різних установах і підприємствах Чорнобиля. Через три місяці окупації загарбниками була проведена масова чистка євреїв. 19 листопада 1941 близько 400 євреїв були зібрані біля синагоги (вул. Спаська). Під конвоєм колони повели до адміністративної будівлі єврейського колгоспу «Нае Велт». Там людей роздягнули. Розстріл євреїв був виконаний в цей же день на міському кладовищі. Тіла були масово поховані. На тому місці встановлено пам'ятний знак.

 

Також у місті знаходиться Парк Слави. Там йдучи через Алею героїв можна побачити Братську могилу та пам'ятник воїнам,-землякам.

Є ще скульптура дівчинки - Паші Осідач.

 

Паша Осідач під час війни була зв'язковою з партизанами. Вони ховалися в лісах в Брагинському районі на території Білорусі. В косі вона ховала повідомлення, які підпільники відправляли партизанам. Окупанти заарештували партизанку в 1943 році біля села Котичева. Дівчину катували і після катувань стратили. Рідне село сміливої дівчини -Ладижичі. У Сукачах, що поруч із зоною відчуження на її честь названо вулицю.

В Копачах є Братська могила радянських воїнів, які загинули у 1943 році при звільненні села та пам’ятник воїнам-односельчанам, полеглим на фронтах Другої світової війни: постамент, на постаменті чавунна меморіальна дошка з присвятним написом, три меморіальні плити з прізвищами загиблих, скульптура воїна з автоматом і каскою в руках.

 

У Поліському (в роки окупації Кагановичі Перші) є Братська могила радянських воїнів, полеглих у 1943 році: скульптурна постать воїна з прапором і автоматом (поряд з колишньою меблевою фабрикою, по вул. Б. Хмельницького); Меморіальний комплекс на честь радянських воїнів, підпільників, жертв, фашизму, воїнів-земляків по вул. Леніна, 25; Братська могила розстріляних під час німецької окупації місцевих мешканців-активістів (південний край, в’їзд у Поліське).

 

Крім того, пам'ятники, меморіали та братські могили є у Старосіллі, Куповатому, Зимовище, Луб'янці та інших селах.

 

Поряд із Чорнобильською АЕС колись стояла сосна-хрест, що стала легендарною. Дерево, якого вже немає, бачило багато смертей у часи Другої світової війни. В роки окупації німецькими військами, його бокові гілки використовували як поперечини для шибениці, на якій вішали партизан та солдат Радянської армії. У повоєнні часи й до 1986 року, кожного Дня Перемоги, місцеві жителі розвішували на ній рушники, таким чином шануючи полеглих. Навколо сосни зробили меморіал, і розмістили невеликий обеліск. На ньому - рядки з вірша Івана Ніділько: «И ты, идущий по весне, остановись! И поклонись ей низко… Да, этой вот сосне, сосне, что стала обелиском». Після аварії на ЧАЕС, ліс, який отримав назву «рудий», навколо сосни було знищено та поховано, але сосну залишили. У 90-роках вже «мертву» сосну спиляли й розмістили у селі Новошепеличі. Сосну-хрест зображено на іконі, яка знаходиться у Свято-Іллінському храмі міста Чорнобиля.
Угнані на примусові роботи в Німеччину, закатовані у таборах. За кожною історією про війну є люди, їх долі.

 

Страшна, шокуюча історія Чорнобильського Полісся. Друга Світова війна залишила по собі "артефакти'", що періодично знаходять і в наш час - нерозірвані вибухові снаряди. Останній було знайдено в 2020 році.

Варто пам'ятати про злочини нацизму.

Ми боргу перед синами і дочками України, юність яких жорстоко обірвала війна. Низький уклін тим, хто ціною власного життя, проявляючи героїзм, сміливість та відвагу, зумів врятувати світ від нацистського поневолення.

 

«День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням. Тому - НІКОЛИ ЗНОВУ!