КДЮСШ – 25-років! Відділення фут залу

Володимир Володимирович Панченко був першим, хто почав розвивати дівочий футзал (футбол) у Славутичі. У 2001 р., він прийшов працювати вчителем фізичної культури в ЗОШ №4. На уроці його запитали дівчата: «А чому у футбол грають тільки хлопці? Ми також хочемо!».

 

Історія розвитку фут залу

Він виник на початку 1930 х років у Монтевідео (Уругвай) завдяки старанням Хуана Карлоса Серіані. Перша континентальна конфедерація футболу в залі була утворена в місті Асунсьйон (Парагвай). У грудні 2002 р. з ініціативи Панамериканської конфедерації футзалу була створена Всесвітня асоціація футзалу. Ця організація (під головуванням парагвайця Роландо, заснована на базі всіх країн Америки, практикуючих футбол в залі більше, ніж інші країни) покликана захищати інтереси футболу в залі та регулювати правила і дух змагань з цього виду спорту в усьому світі. Акт установи AMF був підписаний представниками 24 країн, які обрали першого директора і заснували календар змагань на 2003 рік, даючи продовження вже існуючих у світі змагань і створюючи нові.

У наші дні регулярно проводяться чемпіонати світу з футзалу серед чоловіків та жінок. У червні 2007 р. у чотирьох містах Росії (в Якутії) був проведений перший в історії Кубок світу з футзалу, виграний збірною Росії. Традиційно найсильнішими у футзалі є команди Росії, України, Бєларусі, Іспанії та латиноамериканських країн, особливо Парагваю та Аргентини. Чемпіонати Європи проводяться під егідою УЕФС: чоловічі – з 1989 року, жіночі – з 2001-го. У 1982 р. був проведений перший чемпіонат світу з футболу в залах.

Жіночий футзал в Україні

Він розпочинає свою історію з кінця 80-х років XX століття. У той час активно грати у футзал почала команда «Буковинка» з м. Чернівці під керівництвом тренера Сергія Григоровича Ягодкіна. Досвідчений наставник відчув перспективу цього різновиду футболу і переорієнтував на нього свою команду, яка до того грала у “великий” футбол. У 1992 р. команда, яка стала називатися «Легмаш», виступала у відкритому чемпіонаті БілорусіЇ, а у 1993 та 1994 роках – у чемпіонаті Росії, так як футзальні чемпіонати України ще не проводилися. Виступ українок був дуже вдалим – жодної поразки протягом всіх турнірів! Крім того, команді з Чернівців вдалося у 1994 р. на міжнародному турнірі в Москві перемогти збірну Австралії з рахунком 7:2.

В Україні перший турнір із жіночого футзалу було проведено у Чернівцях в 1993 році. Це стало поштовхом до проведення офіційних Всеукраїнських змагань з футзалу серед жіночих команд. З 1996 р. в Україні почали проводитися першості України з футзалу серед дівочих команд. Ініціатором таких турнірів став ФК «Біличанка-93». У прем’єрній першості серед команд дівчат 1982–1983 років народження взяло участь 13 команд. Чемпіонками у даній віковій категорії стали дівчата з «Біличанки-93».

У 2000 р. за ініціативи керівників жіночих футзальних клубів жіночий футзал було підпорядковано Асоціації міні-футболу (футзалу) України. У структурі Асоціації було створено Комітет жіночого футзалу, який очолив Валерій Дмитрович Завальний.

Жіночий футзал в м. Славутич

Володимир Володимирович Панченко був першим, хто почав розвивати дівочий футзал (футбол) у Славутичі. У 2001 р., він прийшов працювати вчителем фізичної культури в ЗОШ №4. На уроці його запитали дівчата: «А чому у футбол грають тільки хлопці? Ми також хочемо!». Дівчатам так сподобалось, що за підтримки директора школи В. Янковського в школі було вирішено створити гурток «Дівочий футбол». А пізніше на базі школи створили дівочу футбольну команду, яка спочатку називалася «Славутичаночка», а трохи згодом – ФК «Олімп». Бажаючих займатись виявилось досить багато і навіть був невеликий відбір, адже заняття проходили в невеликому спортивному залі школи і вмістити всіх бажаючих він просто не міг. Пройшов деякий час – і взимку дівочу команду запросили на перші змагання до Чернігова. Футзал тільки почав розвиватися, тому футзальний м’яч дівчата побачили саме на цих змаганнях. Найбільше запам’яталась перша гра проти команди Деснянського району Чернігова, адже її виграли з рахунком 5:1, а потім – програші і, як результат, передостаннє місце. Після цих змагань дівчата дали собі обіцянку наступного разу стати першими.

У ФК «Олімп» не було ні інвентарю, ні м’ячів. За допомогою тренер звернувся до голови Комітету з фізичної культури та спорту В. В Горшкова і отримав підтримку. І не тільки підтримку, а й набір м’ячів та комплект форми. З 2002 р. дівоча команда в повному складі була зарахована до ПДЮТ (директор –Н. А. Єрьоміна), що дало змогу один раз на тиждень тренуватися у великому спортивному залі ФОКу. Через рік – знову змагання в Чернігові. Пройшовши до фіналу, юні славутичанки у фіналі впевнено (2:0) перемогли тодішнього чемпіона Чернігівської області – команду із смт Ладан (вікова категорія – 1990-1991 рр.н.). Після цих змагань відразу п’ятьом футзалісткам запропонували грати за команду Чернігова в чемпіонаті України з футзалу – і тренер погодився, оскільки з деяких причин своєю командою грати можливості не було. У 2003 р. вперше спортсменки Славутича стали чемпіонками України з футзалу. У складі команди «Легенда-Спартак» м. Чернігів були: І. Балан, О. Гаврилюк, К. Миронова, А. Пасинчук, Т. Священко.

Кількість дівчат, бажаючих займатися таким видом спорту, постійно збільшувалась. І як результат – з 2004 р. при КДЮСШ було відкрито відділення футзалу, що налічувало близько 40 спортсменок різного віку. В цьому ж році команда отримала змогу прийняти участь в чемпіонаті України з футзалу серед команд дівчат 1992–1993 рр.н., де впевнено перемогла. Вперше в історії м. Славутич дівоча команда з футзалу стала чемпіоном України серед дитячих команд, при цьому забивши 46 м’ячів та набравши 27 очок із 30 можливих! Кращим бомбардиром змагань було визнано Марію Беленок (20 м’ячів), кращим нападником змагань стала Марина Кальчева. Вони були нагороджені особисто головою Асоціації жіночого футзалу України.

З 2004 р. та по сьогодні дівоча команда з футзалу м. Славутич є постійним учасником чемпіонатів України та Київської області, всеукраїнських, міських та міжнародних змагань і постійно підіймається на п’єдестал пошани, потрапляючи до трійки призерів. У 2009 р. команда стала бронзовим призером Кубку України серед жіночих команд, а в 2012-му – виграла чемпіонат України серед жіночих команд І ліги. З 2005 р. вихованки славутицького футзалу входять до складу збірної команди Київської області, а в 2012-му – три спортсменки відділення потрапили до резерву національної жіночої збірної України з футзалу (І. Балан, І. Сапон, Т. Священко).

За період існування відділення жіночого футзалу в місті було виховано П’ЯТЬ кандидатів у майстри спорту України з футзалу та більше 100 спортсменів-розрядників (І. Балан, А. Карпенко, В. Мекшун, І. Сапон, Т. Священко). На даний час п’ять вихованок спортивної школи грають в командах майстрів України (командах вищої ліги чемпіонату України). У чотирьох групах відділення футзалу займається близько 60 спортсменів різного віку та працюють два тренери-викладачі з футзалу – В. В. Панченко, тренер вищої категорії, та В. А. Зуй.
Спортсменки відділення футзалу прийняли участь в більше як 260 змаганнях різного рівня – від першості міста Славутич до міжнародних змагань. Колектив ФК «Олімп» три роки поспіль був кращим в обласному огляді-конкурсі на кращу організацію фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи серед дитячо-підліткових клубів за місцем проживання з понад 60 клубів Київської області! А також був лауреатом конкурсу «Кращий дитячий колектив 2006 року» в рамках проведення огляду-конкурсу «Славутичанин року».

Відділення футзалу запрошує всіх бажаючих дівчат віком від 6 років займатись таким екзотичним видом спорту як футзал (футбол). Кращі спортсмени відділення мають можливість продовжити навчання в кращих вищих навчальних закладах України. Ми пропонуємо цікаві, різноманітні заняття з використанням інноваційних методів тренування, індивідуальний підхід до кожного вихованця, участь у спортивно-масових заходах, чемпіонатах України та Київської області, всеукраїнських, міжнародних змаганнях та турнірах. Заняття проходять на базі СК «Олімпієць», розклад та дні занять можна дізнатись за телефонами: 2-14-75, 2-56-33 або 2-98-10.

«Приходь – і, можливо, майбутнім чемпіоном та гордістю не тільки Славутича, а й всієї України станеш саме ТИ!».