Завантаження ...
knukim.edu.ua

«Сонячний кооператив»: Славутич − місто для інвестицій

Потенціал скорочення споживання енергоносіїв в Україні сьогодні складає більше 50% від існуючого рівня, а це вивільнення додаткових енергетичних та фінансових ресурсів для потужного економічного розвитку міст. Саме така...

Потенціал скорочення споживання енергоносіїв в Україні сьогодні складає більше 50% від існуючого рівня, а це вивільнення додаткових енергетичних та фінансових ресурсів для потужного економічного розвитку міст.


Саме така позиція міської влади знайшла своє відображення в створені спільно із ГО Greencubator (http://greencubator.info) першого в Україні муніципального енергокооперативу. «Енергетичний кооператив (споживче товариство) за визначенням – це юридична форма організації громади для реалізації спільних енергетичних проектів (будівництво електро- та тепломереж, котелень, електростанцій)», – пояснює міський голова Юрій Фомічев.

Чому муніципальний? Бо одним із засновників споживчого товариства «Сонячне місто» (саме таку назву має перший в Україні муніципальний енергокооператив) є комунальне підприємство Славутицької міської ради «Агентство регіонального розвитку». Основною діяльністю енергокооперативу буде будівництво та експлуатація сонячних електростанцій, які планується розмістити на дахах муніципальних будівель міста (басейни, фізкультурні комплекси, школи мистецтв, Палац культури, Кіноконцертний комплекс та ін.).

А учасниками кооперативу мають переважне право бути саме мешканці міста. Крім того, частина прибутку, отриманого від реалізації електроенергії за «зеленим тарифом», направлена до спеціального міського фонду. Ці кошти переважно будуть використовуватись на реалізацію стратегії енергоефективності та енергозаощадження, планується створення місцевого фонду енергоефективності.

Які ж переваги може отримати громада від реалізації такого проекту?

Для жителів громади ми бачимо декілька істотних переваг: по-перше, це можливість для інвестування в привабливу «зелену енергетику» з низьким порогом входу для інвестора – вартість паю в кооперативі планується на рівні $400–500; по-друге, стабільний дохід для учасників кооперативу з прив’язкою до євро; по-третє, власність на генеруючі потужності в межах міста, а після 2030 року – можливість забезпечувати себе власною енергією. Безпосередньо для міста, для всієї громади ми також бачимо декілька переваг: створення місцевої генерації створює умови для енергетичної незалежності та переходу на використання енергії з відновлювальних джерел, а в майбутньому – перехід на повне заміщення використання енергії з викопних джерел.

Створення фонду для фінансування важливих міських проектів прискорить реалізацію «Плану дій сталого енергетичного розвитку». Важливо, що перевагу із входження в кооператив мають саме мешканці міста. Така позиція активізує громаду та залучає мешканців до процесу створення генерацій з відновлювальних джерел і тим самим сприяє зміні свідомості людини щодо витрат енергії від традиційної генерації. Лише члени громади будуть мати статус «повних членів кооперативу» і право голосу при прийнятті рішень.

Зовнішні інвестори (якщо в таких виникне потреба) можуть бути лише асоційованими членами і претендувати лише на отримання частини прибутків від продажу електроенергії в розмірі, встановленому рішенням кооперативу. Модель роботи кооперативу досить зрозуміла для потенційних інвесторів та при цьому для впровадження такої моделі в життя треба пройти чималий шлях з вирішення багатьох організаційних питань. Та очевидно, що реалізація такої моделі генерацій на рівні муніципалітетів із залученням внутрішнього (місцевого) інвестора є проривною для громад України.

І тиражування цього проекту в містах (селах, селищах) України – це нові можливості для розвитку громад. До речі, енергетичні кооперативи, зокрема сонячні, широко поширені в багатьох країнах Європи. Дані об’єднання вносять досить значну частку в економіку своїх країн. Україна на даному етапі тільки починає переймати досвід країн, які окреслили курс на відновлювані джерела енергії. «Розпочата робота в Славутичі відкриває нові механізми співпраці, принесе необхідні сучасні знання для громади, дасть можливість розробити навчальний продукт та відпрацювати алгоритм роботи для інших учасників таких проектів.

Сподіваємось, що через деякий час енергетичний кооператив «Сонячне місто» в Славутичі перестане бути унікальним. Ми спрямовані на те, щоб якомога швидше проект доріс до свого потенціалу, а інші міста, громади, регіони почали користуватися цим механізмом для того, щоб просувати відновлювальні джерела енергії», – про це зауважив Андрій Зінченко, співзасновник ГО Greencubator, на III Українсько-німецькому форумі «ВЕА: Біоенергетика, Енергоефективність, Агробізнес», що відбувся в Харкові. Тож рухаємося далі у створенні енергетичних кооперативів!


Міністерство регіонального розвитку,
будівництва та житлово-комунального господарства 

мрия