Завантаження ...

Старовинні назви районів Києва та значення

292238845_1728074594210938_1115141863206075219_n.jpg

До вашої уваги давні назви відомих районів столиці, походження та історичне значення.

Оболонь — коріння слова «оболонь», очевидно, йде в ті часи, коли люди континенту говорили на одній прамові. Оболонь, італійська Болонья має походження від одного слова, яке позначає, що

"на літо луки розливаються з безліччю озер".

Поділ - стародавні слов’яни називали місцевість під горою, або "по низу", "по долу".

Печерськ - має відношення до печер.

Желяни - на місці сучасних Жулян знаходилося святилище слов’янської богині смерті – Желі та

стали звичним нам Жулянами тільки на початку XX ст. з вини службовця імперської канцелярії, що переплутав букву,

Видубичі - саме в цьому місці виплив на берег («Видибай боже») дерев’яний ідол Перуна, який скинув в річку 988 року князь Володимир при Хрещені Русі.

А ось в районі Кирилівської гори мешкав не Бог та не ідол, а справжній дракон. За переказами, легендарного Горинича убив київський богатир Кирило Кожум’яка, а на місці побудували церкву

Деміївка з’явилася в XIX ст. і пов’язана з купцем Демієм.

Борщагівка — названа від річки Борщівка, на берегах якої ріс борщець, або щавель, звідки і походить назва борщу (борщець - інгредієнт).

Сирець - походить від виробництва необпаленої цегли, - сирцю.

Шулявка – йде корінням в Київську Русь. Тільки тоді ця місцевість іменувалася трохи по-іншому – Шелвів борок (так називали невисокий лісок із галявинами) та пізніше складне на вимову слово перетворили в Шулявку.

Конча-Заспа — у цьому місці козаки напали на сонне польське військо, і польські вартові, щоб розбудити сплячих шляхтичів, голосно кричали «Кінчай засипати!».

Куренівка – в козацькі часи стояли курені.

Теремки – за часів Київської Русі знаходилися тереми знаті.

Вітряні Гори – пагорби неподалік виноградників, де зазвичай дме сильний вітер.

Осокорки – від дерева осокір, яке і зараз часто зустрічається в цьому районі.

Виноградар – місце, де вирощували виноград.

Липки - від липової алеї на Печерську, що якось належала Лаврі.

Галагани – від прізвища господарів, поміщиків Галаганів.

Позняки – від прізвища Позняка, місцевого поміщика.

Дарниця - За версією дослідника А. Железного, назва поселення походить від назви р. Дарниця. В деяких тюркських мовах поняття «річка» виражено словом «даріа» (Аму-Дар'я — Мати річка). Вперше Дарниця згадується в 1509 році у стародавніх слов'янських рукописах зі згадки про те, що великий литовський князь подарував Микільсько-Пустиному монастирю ділянку берега на річці Дарниця.

Чоколівка — від прізвища власника друкарні Чоколова, який дав 9 тисяч рублів на придбання землі.

Караваєві Дачі - відповідь у назві, - тут були дачі відомого хірурга В.А. Караваєва.

Кучмин Яр – від прізвища першопоселенця Григорія Кучми.

Вигурівщина - по імені колишнього власника – дворянина Станіслава Вигури (землі під Києвом йому подарував польський король Сигізмунд).

Троєщина - поруч якось знаходилися володіння Троїцького монастиря, на яких кілька сот років тому оселилися жителі Чернігівської губернії.

Либідьська - від назви річки Либідь

Почайна - від назви річки Почайна

Хрещатик - від назви річки Хрещатик

Лук'янівка - на честь діда Лук'яна

Татарка — від нижньогородських татар, які оселилися поблизу нинішньої Татарської вулиці (названа в 60-ті роки XIX століття), а невдовзі влаштувалися на Подолі біля Житнього ринку.

Протасів Яр - відомий під сучасною назвою від початку XIX століття, коли його землями володів місцевий селянин Протас.

Голосіїво - назва пов'язана зі словом голосити. За легендою, після чергового нападу татар на Київ, саме тут місцевості жителі міста голосили

- оплакували загиблих і захоплених в полон.

Берестейка — від україномовного застарілого топоніма Берестя

Дорогожичі — походить від "Дороги жити", бо було місцем помешкання вельмож.

Нивки — назва пов'язана з річкою Нивкою, що протікала на Борщагівці

Святошин - назва має витоки із часів Київської Русі і пов'язується з ім'ям Чернігівського князя Святослава Давидовича, бо ці землі були його вотчиною і дісталися йому у спадок. На схилі літ він перейшов у чернецтво і в народі він звався Святоша. Про це ж загадка у Літописі Руському.

Біличі - утворилися від особливостей рельєфу і угідь. Місцевість мала багато білої крейди, білих грибів та білок у лісах. В документах урочище Біличі вперше згадано в 1161 році.

Берковець - 'бірка' - вівця, бо тут була наявність монастирського пасовиська. Вперше згадується 1240 року як поселення Берков, що належало Києво-Печерському монастирю.

Биківня - місцеві жителі замість коней впрягали биків, що для цього там утримувались, у вози, які через болота перетягували купецький товар.

Княжичі - згідно з легендою, ще в княжі часи, тут мав свій палац Соловей Розбійник. Літописні ж згадки про Бронь-Княжу відносяться до 1125—1147 рр. Польська королівська грамота згадує про Княжичі як поселення монахів у 1489 році.

Пуща-Водиця - назву місцевість отримала від слова «пуща», тобто густий, непрохідний ліс, і невеличкої річки Водиці, якої вже не існує.

Солом'янка - він солом'яних хат, де мешкали залежні селяни, «закріплені» за духівництвом Києво-Печерської Лаври, та відставні солдати.

Бортничі - рід занять перших поселенців, які в давні часи займалися бортництвом - збиранням у лісі меду диких бджіл з бортей.

Китаїв - від давньослов'янського слова «кита» — «зв'язаний в пучок» сніп.

Корчувате - походить від давнього слова «корч»

(кущ, пень).

Березняки - "Березняк» походить від березового гаю, що існував у цій місцевості.

Воскресінка - від назви церкви "Воскресіння Христового", що на Подолі, якій належали ці землі.

Труханів - дочка половецького хана Тугоркана (Тугорхана), вона ж дружина князя Святополка Ізяславовича мала свою літню резиденції на сучасному Трухановому острові.

Райдужний - згідно уявлення стародавніх тут знаходився «райський міст-дуга» між «дольнім» і «горнім» світами – тобто особливе святе місце

мрия